Dlouho očekávaná oprava dálnice D1 začala. Jak Ředitelství silnic a dálnic zajistí, aby se nerozvlnila podobně jako její ostravská část? Kvalitu má hlídat až 35 lidí, hloubkový georadar nebo 3D skener.
Jestli je nyní v Česku nějaká silnice v centru dění, pak je to suverénně dálnice D1 z Prahy do Brna. Její dnes započatá oprava je nazývána stavbou století a dá se předpokládat, že po celých šest let bude pod drobnohledem médií. Ředitelství silnic a dálnic, které celou stavbu řídí, si tedy nemůže dovolit téměř žádný přešlap. Natož stavbu za zhruba 14 miliard korun zfušovat.
Na dálnici se tedy nechystají jen dělníci ze stavebních firem, ale řada kontrolorů z řad ŘSD. "Kontrola modernizace D1 je naší prioritou a bude ji věnována opravdu nadstandardní pozornost. Bude na ni vyčleněn hodně silný tým. Celkem třicet pět lidí, což je na takovou stavbu skutečně hodně. Chybět nebudou ani ty nejmodernější technologie," slibuje Jan Kroupa, ředitel pražského závodu ŘSD, který celou stavbu dozoruje.
Výdutě pod povrchem má odhalit speciální rentgen
Kontroloři se podle něj v příštích měsících zaměří hlavně na dozorování odtěžování současné vozovky a pokládání té nové. Případné závady ve spodních vrstvách však prý dokážou zjistit i po dokončení pokládky. "K dispozici budeme mít totiž takzvaný georadar, který dokáže prosvítit svrchní vrstvy vozovky a odhalí jakékoli nedokonalosti pod povrchem," popisuje jednu z technologických vychytávek Kroupa.
Dalším výstřelkem moderní techniky, kterou hodlají silničáři na kontrolu D1 nasadit, je 3D skener. Tedy speciální měřicí vůz, jež dokáže zjišťovat, zda se opravené úseky D1 po dokončení nehýbou. Ve světle problémů s ostravskou částí D1, dříve D47, která se začala po dostavění nekontrolovaně vzdouvat, je to tedy poměrně potřebný přístroj.
"Měření 3D skenerem budeme provádět ve chvíli, kdy bude stavba dokončena a poté po nějakých časových intervalech, třeba před koncem záruční doby. Pro představu jde o auto, které se projede po dálnici, rozeseje na ní mračno měřičských bodů. Vynese se tedy nějaký prvotní stav. Po nějakém čase tu vůz projede znovu a zkontroluje se, zda si body drží své pozice. Porovná jejich současnou polohu s tou minulou. Každý posun je tedy ihned vidět," popisuje funkci 3D skeneru Kroupa.
Vedle lidí z pražského závodu ŘSD mají na kvalitu dálnice dohlížet i odborníci z ředitelství podniku. Ti mají všechny kroky stavebních firem důkladně monitorovat a dokumentovat. Důvod je jasný. ŘSD už se nechce dostat do podobné situace jako v Ostravě, kde se nyní se stavební firmou Eurovia CS pře, kdo vlastně rozhodl o tom, že se do podloží dálnice mohl nasypat takzvaný studený odval čili zbytkový materiál z ostravských hutí, který ve styku s vodou bobtná a způsobil rozvlnění dálnice.