Bezpečnostní složky se zajímají o poradenskou společnost, která mohla sehrát roli při dojednávání nákupu stíhaček gripen. Uvedl to Český rozhlas. Podle jeho zdrojů jde o firmu Anglo-Czech Trading and Investment, kterou v říjnu roku 2000 založili dva britští občané.
Chod firmy řídili její čeští zástupci. Jedním z nich je podle rozhlasu Stanislav Profant, muž blízký některým vlivným představitelům sociální demokracie v dobách, kdy stranu vedl Miloš Zeman. Do firmy vstoupil pár měsíců před klíčovým hlasováním parlamentu o stíhačkách.
Z důvěryhodných svědectví několika na sobě nezávislých osob podle rozhlasu vyplývá, že Profant v době, kdy vláda a parlament rozhodovaly o gripenech, několikrát kontaktoval významné politiky a úředníky ministerstva obrany. Profantovo vyjádření se rozhlasu nepodařilo získat.
Profant je zároveň členem Řádu maltézských rytířů. Rozhlas v této souvislosti připomněl, že čestným rytířem této charitativní organizace je i rakouský šlechtic Alfons Mensdorf-Pouilly, jehož nedávné reportáže švédské televize SvT označily za jednu z ústředních postav údajné korupční aféry kolem nákupu a pozdějšího pronájmu gripenů. Čeští i rakouští představitelé a příznivci řádu jsou podle rozhlasu v častém kontaktu.
Česká fáze vyšetřování možného uplácení kvůli gripenům začala už v červnu 2002. Tehdy žádné důkazy o korupci nenalezly, po odvysílání reportáží SvT však bylo vyšetřování obnoveno. "Protože se ve věci objevila nová fakta, doposud neznámá a neprověřená, nová tvrzení zainteresovaných osob, proto policejní rada v prověřování věci pokračuje. S ohledem na neveřejnost trestního řízení nebylo další šetření a následné prověřování věci útvarem dříve prezentováno, aby nemohlo dojít ke zmaření prováděných úkonů," uvedla mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.
Foto: Jan Schejbal
Další podezřelý v kauze gripen: poradenská společnost
Domácí
23. 3. 2007 09:28
gripen
Autor: ČTK