Když se obraz Father and Son autorů Petra Hampla a Miroslava Petrů dostal v pondělí do rukou prezidenta George W. Bushe, málem si musel dávat pozor, aby se neumazal od barvy. Dílko začalo vznikat tři neděle před prezidentovou návštěvou Prahy, a když ho autoři předávali americké straně, byla olejomalba ještě trochu mokrá.
"Máme zprávy, že ho přijal," říká jeden z dvojice výtvarníků Miroslav Petrů alias Mark Petrů. "Žil jsem 28 let v Kanadě, tam jsem Mark, tady Miroslav," vysvětluje.
Obraz zachycuje dva letouny: torpédový bombardér Avenger, na kterém během 2. světové války létal otec dnešního amerického prezidenta George Bush st., a stíhačku F102, na níž létal jeho syn. Olejomalba má rozměry
Nejde jen o nostalgickou připomínku starých časů, autoři obrazu tím sledují i politiku. "Je to naše demonstrace za stavbu radaru. Myslíme si, že každá země potřebuje obranu," odkrývá motivy Petrů. Oba výtvarníci jsou také piloti. Zatímco Petrů se ujal poválečné stíhačky, vrtulový Avenger zbyl na Hampla.
Ministryně zpívá o radaru
Návštěva prezidenta Bushe probudila umělecké vlohy také u ministryně obrany Vlasty Parkanové. Někdejší amatérská zpěvačka opatřila svým hlasem písničku Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, jejíž text napsal písničkář Jan Vyčítal.
Oba ale vstupují na tenký led, protože jako základ použili melodii angažovaného songu Dobrý den, majore Gagarine, který oslavoval let prvního kosmonauta Jurije Gagarina do vesmíru.
"Vím, že si můžeme u různých satiriků naběhnout, ale my jsme především chtěli odlehčit tu hrozně vypjatou a někdy až nepřátelskou atmosféru kolem možného umístění amerického radaru v Brdech," svěřila se ministryně deníku MF Dnes.
Foto: Repro Mediacop