Dědicové se zapomněli přihlásit o <span>vzácný betlém</span>

Domácí
23. 12. 2009 21:00
Vzácný betlém nyní patří obci Třebechovice pod Orebem.
Vzácný betlém nyní patří obci Třebechovice pod Orebem.

Vzácný betlém nyní patří obci Třebechovice pod Orebem.Světoznámý mechanický Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem nezískají dědicové původních majitelů. Zapomněli se o něj včas přihlásit. Lhůtu promeškali o tři měsíce a betlém nyní patří obci.

Informovala o tom Česká televize.

Rodina by nechala i v případě převzetí betlém v Třebechovickém muzeu, maximálně by časem požadovala určité procento ze vstupného.

ČTĚTE TAKÉ: Školáci z Podluží vyrobili rekordní betlém z perníku
                        Největší vyřezávaný betlém se zvětší, o 300 figurek

Víc než 100 let starý betlém z dílny Josefa Probošta koupili v roce 1934 učitel František Skřivan a továrník Jaroslav Burdych, kteří památku zachránili před zkázou. Jejich majetek ale později zabavili komunisté. Vrchní soud ale Burdycha 15. června 1995 rehabilitoval a tím rozhodl, že jeho potomci mají na vlastnictví betléma nárok.

Dědicové se měli do půl roku o majetek přihlásit. Jenže rozsudek někam založili, a když se o věc začal v březnu následujícího roku zajímat jejich právní zástupce, bylo už pozdě. "Bohužel lhůta běžela už od toho vyhlášení rozsudku a rozsudek rodina obdržela, ale došlo k tomu prodlení. Bohužel už žádost o vydání věci byla po termínu," řekl televizi zástupce dědiců Lubomír Chmelař. Dědici promeškali vydání betléma o tři měsíce proto, že dnes dvaaosmdesátiletá Helena Novotná rozsudek založila a svému zástupci o něm řekla pozdě.

Třebechovická radnice už počítala s tím, že bude muset unikát vydat. Jednala se státem o získání peněz na případné odkoupení a s rodinou o tom, že by městu dílo Probošta a Kapuciána půjčili. "Dědicové pana Burdycha, které zastupoval pan Chmelař, uplatnili oprávněný restituční nárok, ale uplatnili ho pozdě," řekl bývalý starosta Třebechovic Vladimír Derner. Unikátní betlém je národní kulturní památkou. Město chce pro něj zajistit důstojnější podmínky a připravuje stavbu nového muzea.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při požáru lakovny jeden člověk zemřel, dva jsou popálení a v kritickém stavu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při akci Ukliďme Česko nasbírali lidé v rámci Vajglobraní statisíce nedopalků

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ