Před deseti lety nechali utéct ozbrojené zloděje se zhruba 28 miliony korun. Teď bude muset zaplatit každý z nich milion. Obvodní soud pro Prahu 6 dal totiž za pravdu České poště, která obvinila přepadené pokladníky Helenu Baudyšovou a Karla Molodčenka z toho, že porušili bezpečnostní předpisy.
Šlo o největší poštovní loupež v dějinách české kriminalistiky. Tři maskovaní ozbrojení muži vyloupili poštu v pražské Kafkově ulici 30. října 1997. Pod otevřené okno poštovní pokladny v prvním patře lupiči přistavili nákladní vozidlo, které mělo ve střešní plachtě vyříznutý otvor. Po hliníkovém žebříku vlezli z korby vozu dva pachatelé oknem do místnosti poštovní pokladny. V ní spoutali Baudyšovou a jejího kolegu Karla Molodčenka, kteří právě přepočítávali peníze. Poté naskládali do přinesených pytlů hotovost z trezoru a naskákali na plachtu nákladního vozu, v němž na ně čekal společník.
Česká pošta, někdejší zaměstnavatel Baudyšové a Molodčenka, se rozhodla vymáhat na svých bývalých zaměstnancích ukradenou částku soudní cestou. Loupež by se podle vedení pošty nestala, kdyby pokladní při přepočítávání peněz okno neotvírali. Alarm, který měli mít pokladní na krku, zůstal v zásuvce stolu. Tím podle České pošty porušili předpisy.
Kolem celé události však panuje řada nejasností. Obvodní soud pro Prahu 3 totiž loni v srpnu odsoudil bývalého vedoucího poštovní pobočky Vítězslava Kovaříka za křivou výpověď proti Molodčenkovi a Baudyšové. Uložil mu roční podmíněný trest s odkladem na tři roky. Proti rozsudku, který potvrdilo odvolací líčení, podal obžalovaný dovolání k Nejvyššímu soudu. Baudyšová i Molodčenko uvedli, že Kovařík soudu lhal, když řekl, že poštovní řád obsahoval zákaz otevírání oken a že sám otevírání oken výslovně zakázal.
Část peněz, o které Česká pošta při loupeži přišla, se mohla podle Baudyšové ztratit až po odchodu pachatelů. Obvodní soud pro Prahu 6 před rokem také nechal vypracovat znalecký posudek. Ten měl určit, kdy přesně poště škoda vznikla. Podle znalkyně, která prověřovala účetnictví pošty, původně vyčíslená částka 28,5 milionu korun odpovídá účetním dokladům. “Posudek je z rukou znalkyně, je pro mě důvěryhodným materiálem,” namítl na protesty obhajoby po skončení úterního stání soudce Vladimír Hašana.
Původně podnik požadoval po každém 12,7 milionu. Celková částka se měla včetně penále vyšplhat přes 35 milionů korun. Soud však využil ustanovení, které umožňuje náhradu škody snížit, a oba musejí zaplatit po milionu korun.
Jak naspořit milion z invalidního důchodu?
Milionová suma je pro Helenu Baudyšovou i Karla Molodčenka značná částka. Oba jsou totiž v invalidním důchodu. “Mám deset tisíc příjem měsíčně, protože jsem v invalidním důchodu, kvůli tomu případu se léčím na psychiatrii a beru prášky. Nezbývá mi nic jiného než se dál odvolat,” odpověděl na rozsudek Molodčenko.
Pokladníky vzápětí po přepadení Česká pošta propustila. “Pracovala jsem poté jako uklízečka, ale potom lékařka usoudila, že už to fyzicky nezvládám,” popsala svůj další osud po loupeži Baudyšová. Oba se proti výpovědi bránili u soudu. Obvodní soud pro Prahu 3 dne 4. února 2003 rozhodl, že Molodčenko a Baudyšová byli z práce propuštěni neoprávněně. Pošta se odvolala a pražský městský soud odvolání pošty vyhověl a rozhodl, že výpověď oloupeným pracovníkům pošty je platná. Před dvěma lety Ústavní soud potvrdil, že výpověď, již dala pošta pokladním, nebyla protiústavní.
Helena Baudyšová, která je také v invalidním důchodu s fyzickými potížemi, nesla úterní rozsudek ještě o něco hůř než kolega. “To je justiční vražda,” plakala do kapesníku při čtení rozsudku čtyřiapadesátiletá Baudyšová. “Milion. Nechápu, jak to mohou po člověku v důchodu chtít, manžel je doma s Alzheimerovou chorobou. Nevím jestli to zvládnu ještě protahovat,” dodala ještě za dveřmi.
Foto: ČTK