Demagog.cz: Sobotka lhal o boji ČSSD s korupcí

Domácí
24. 5. 2012 13:30
Předseda strany ČSSD Bohuslav Sobotka v televizním studiu.
Předseda strany ČSSD Bohuslav Sobotka v televizním studiu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nebyl v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce ve své kůži. Při debatě s vicepremiérkou Karolínou Peake (LIDEM) tvrdil, že jeho strana řeší jakákoli podezření vůči svým členům důsledně a rezignací nebo odchodem z ČSSD. Internetový server Demagog.cz však jeho slova vyvrací a tvrdí, že lže.

Oba politici řešili nejen kauzu Davida Ratha, ale i jiné politické skandály a nenechali si ujít příležitost přesvědčovat jeden druhého, kdo lépe bojuje proti korupčnímu jednání. "My v sociální demokracii postupujeme velmi důsledně. To znamená, pokud se vůči některému z našich členů objeví konkrétní podezření, tak tu věc řešíme. To znamená buď rezignuje na své veřejné funkce, nebo odchází ze sociální demokracie," hájil Sobotka svou stranu a její členy.

Server Demagog.cz, který si vzal za cíl ověřovat pravdivost výroků politiků, však tento optimistický pohled na sociální demokraty s předsedou ČSSD nesdílí.

"Výrok předsedy strany Sobotky je nepravdivý, neboť mediálně známé kauzy kolem představitelů ČSSD nevedly vždy k rezignaci na veřejné funkce, resp. k odchodu ze strany," píše se na webu. Své tvrzení opírá například o kauzu moravskoslezského hejtmana a senátora za ČSSD Jaroslava Palase. U něj se objevilo v minulosti vážné podezření kvůli stavbě penzionu z nejasně získaných prostředků. Palas vybudoval v Ludvíkově penzion, jehož hodnota se odhaduje na 20 milionů korun. Tvrdil při tom, že si peníze na pozemky a stavbu vydělal se svou ženou. To, že finanční prostředky nabyl legální cestou ovšem odmítl prokázat a na žádný ze svých postů nerezignoval.

Dalším pověstným "kostlivcem ve skříni" sociálních demokratů je případ pražského zastupitele Miroslava Pocheho. Ten zůstal ve straně i funkcích i přes odhalený skandál s přečerpáním financí z veřejných zdrojů, poté putovaly v podobě stranických příspěvků do rozpočtu ČSSD. Poche následně získal funkci v dozorčí radě Pražských služeb a v roce 2010 se znovu stal zastupitelem, stranu tedy neopustil.

Server připomíná i kauzu pardubické ČSSD, kde druhý nejvýše postavený sociální demokrat v kraji Miroslav Petržílek popisuje nekalé praktiky v ČSSD na nahrávkách podnikatele Libora Josky. Otevřeně na nich hovoří o tom, jak spolu s kolegy kradou a budou krást z veřejných zakázek či jak kšeftují s dotacemi z EU. Krajské vedení partaje Petržílka vyzvalo k opuštění strany, ten to ale neudělal. Sice se předtím vzdal funkce místopředsedy krajské ČSSD, ale za hlavní důvod označil podlomené zdraví.

Předsedu ČSSD usvědčil web ze lži dvakrát, zatímco jeho sokyně v debatě Peake se nenechala nachytat ani jednou. Podruhé Sobotka lhal, když řekl, že Richard Dolejš nebyl a není členem středočeského zastupitelstva ani není členem rady Středočeského kraje, takže nepůsobil v rámci struktur Středočeského kraje. Server upozornil, že v současné době sice Dolejš členem zastupitelstva Středočeského kraje není, ale byl jím v letech 2000 až 2008 a vykonává též funkci předsedy krajského výkonného výboru ČSSD pro Středočeský kraj.

Pravdivost výroků politiků ověřuje a analyzuje skupina jedenácti studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Autor: Miloslav HamříkFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ