Desetině divokých včel hrozí vyhubení. Kdo bude opylovat?

Domácí
21. 4. 2015 04:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Divoké včely, které hrají klíčovou roli v opylování plodin, a tedy i v produkci potravin, jsou v ohrožení, desetina může být dokonce reálně vyhubena. Vyplývá to z Evropského červeného seznamu včel vydaného Mezinárodním svazem ochrany přírody.

Nejnovější studie, na kterou upozornilo české Hnutí Duha, mapuje všech téměř dva tisíce druhů divokých včel v Evropě. V pondělí ji v Bruselu představili autoři evropským poslancům, úředníkům i zástupcům členských států.

Zpráva upozorňuje, že bezmála desetina včel, o nichž vědci shromáždili dostatek informací, je ohrožena vyhynutím. Dalších pět procent je blízkých ohrožení a u více než poloviny druhů chybí dostatečné informace ke zjištění rizika vyhynutí. Ohrožena tak teoreticky může být i více než polovina včel. Podle badatelů je proto nutné pokračovat ve výzkumu a shromáždit další informace pro případnou záchranu včel.

Odborníci vypočítali, že včely jen v Evropě opylují každý rok plodiny v hodnotě přesahující 600 miliard korun. Na celém světě jsou to dokonce čtyři biliony korun. V Evropě se bez včel neobejde více než osmdesát procent hlavních plodin určených k lidské spotřebě, v celosvětovém měřítku pak mají včely a další opylovači na starost 35 procent zemědělské produkce.

Úbytek včel má podle studie na svědomí zejména intenzivní zemědělství s velkým množstvím používané chemie nebo nedostatkem rozptýlené zeleně - keřů, stromů či remízků. Včely tak přicházejí o své přirozené prostředí k životu.

"Intenzivní průmyslové zemědělství si začíná vybírat další významnou daň - úhyn živočichů klíčových pro lidstvo. Zatím hrozí zhruba desetině evropských divokých včel. Přitom právě včely a další opylovači jsou nenahraditelní pro velkou většinu zemědělské produkce EU," uvedla Klára Havlová z Hnutí Duha, podle níž by se mělo zlepšit zemědělské hospodaření také v Česku.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , PROTEXT

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ