Silné deště na většině území České republiky si vyžádaly četné zásahy hasičů. V Jihočeském kraji liják zaplavil dětskou nemocnici, u Jesenice došlo k sesuvu půdy, který si vyžádal i dopravní omezení na hlavním tahu z Chebu do Mariánských lázní. Deštivé počasí by mělo trvat i v pátek a o víkendu.
K TÉMATU: Silný déšť v Česku: Voda ve sklepích i ve stanici metra, V Evropě kvůli prudkým dešťům povodňová pohotovost
Prudké deště na jihu Čech si vynutily zásah hasičů v 18 případech, z toho nejčastěji na Českobudějovicku. V krajské nemocnici voda zaplavila do výše deseti centimetrů suterén a výtahovou šachtu dětského oddělení. „V nemocnici se to opakuje při každém větším dešti. Budova je pod terénem a vždy se před vytvoří obrovská laguna. Voda pak teče i do objektu,“ řekl ČTK jeden z hasičů.
Hasiči měli práci i s čištěním ucpaných svodů a odtoků a zakrývání opravovaných střech. Ve dvou případech vyjížděli s čerpadly k zatopeným objektům, čtyřikrát odstraňovali spadlé stromy.
Nejvíce vody v kraji spadlo na Českobudějovicku, podle údajů českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ledenicích napršelo
Sesuv půdy omezil dopravu u Jesenice
Intenzivní srážky stály i za sesuvem půdy na hrázi přehrady Jesenice u Okrouhlé na Chebsku. Situace si vyžádala omezení provozu na hlavním tahu z Chebu do Mariánských Lázní, doprava je zde svedena do jednoho pruhu a funguje kyvadlově. Informoval o tom vedoucí provozního oddělení krajských silničářů Josef Bulka. „Došlo ke čtyřem sesuvům a bylo třeba silnici odlehčit. Dnes budeme jednat o tom, jak situaci řešit. Zřejmě ale dopravní omezení bude trvat déle,“ řekl ČTK.
Celkem museli hasiči v Karlovarském kraji kvůli dešti zasahovat více než čtyřicetkrát, nejhůře zasáhly přívalové deště Chebsko, kde si počasí vynutilo 31 zásahů. Šlo většinou o čerpání vody ze zaplavených objektů, které dosud pokračuje na sedmi místech v kraji.
Největší potíže způsobily intenzivní srážky v hotelu Imperiál ve Františkových Lázních, kde voda zalila suterénní balneoprovozy, kuchyni a další místnosti. Vedení lázeňské společnosti bylo nuceno zajistit hostům náhradní stravování v jiných zařízeních.
Další výjezdy hasičů na Sokolovsku a Karlovarsku se nejčastěji týkaly popadaných stromů. „Déšť už naštěstí přestal a v terénu zbývá už jen kolem dvou desítek hasičů,“ řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje František Petr.
Na Klatovsku hořel stoh
Silný déšť s větrem zasáhl i Plzeňský kraj, největší škody hlásí okresy Plzeň-sever, Plzeň-jih a Tachovsko.
Ve 20 případech si situace vyžádala povolání hasičského sboru. V obci Černovice na severu Plzeňska voda zatopila dvě desítky objektů a způsobila sesun garáží a dílny a odřízla obyvatele od zdroje pitné vody. Kvůli podemletému rohu museli být odvedeni do bezpečí obyvatelé jednoho z domů v obci Pakoslav.
Hasiči kromě toho odčerpávali vodu z několika zatopených objektů, zajišťovali i zabezpečení podemleté silnici do Mydlovar a vyjížděli i k popadaným stromům. V obci Vlčice poškodil silný vítr a déšť telefonní vedení.
Stotisícovou škodu způsobil blesk, který zapálil stoh o rozměru 10 krát
Strom, který zavalil karavan, naštěstí nikoho nezranil
Bouřlivé počasí přidělalo práci i středočeským hasičům. Kvůli silnému větru a přívalovým dešťům hasiči vyjížděli k několika padlým stromům, čerpali vodu ze zatopených sklepů a uklízeli bláto ze silnic. Podle jejich mluvčího Ladislava Křivana ale nešlo o nijak výjimečnou situaci.
Voda a bláto zaplavily i rychlostní silnici mezi Prahou a Mladou Boleslaví, asi kilometr před Benátkami nad Jizerou. Policisté před místem kalamity zpomalovali v obou směrech rychlost projíždějících vozidel, doprava zde byla v plném rozsahu obnovena zhruba po třech hodinách. V kempu v Ostré na Nymbursku spadl strom na karavan, nikoho ale nezranil.
Cena za bouři na Chomutovsku: 240.000 korun
Střecha stodoly se vzňala od blesku během čtvrteční večerní bouře v obci Vysoká na Chomutovsku. Pěti hasičským jednotkám se požár po tříhodinovém boji podařilo dostat pod kontrolu, majitel hodnotu zničeného majetku odhaduje na 200.000 korun. Vzplál i stoh v obci Droužkovice, kde byla škoda předběžně vyčíslena na 40.000 korun. Informoval o tom mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.
Do stohu podle něj uhodil blesk už ve středu, ale sláma doutnala uvnitř a požár dlouho nebylo vidět. S plameny bojovalo ve čtvrtek večer šest hasičských jednotek tři a půl hodiny, stoh hasiči museli rozebrat těžkou technikou.
Meteorologové předpokládají, že deštivé počasí, které ukončí vlnu veder a sucha, bude pokračovat i v pátek a o víkendu.
Ilustrační foto: ČTK