Kauza Michalákovi
Děti odebrané Nory. Diplomacie: Česko sáhlo po "silném nástroji"
22.01.2015 18:50
Ministerstvo zahraničí připravuje už druhou nótu, kterou se chystá kvůli případu bratrů Michalákových předat Norsku. Reaguje tak na zájem norských úřadů navázat spolupráci s příslušnými českými institucemi. Aktivně by měl teď začít jednat brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD), uvedl náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák.
Verbální nóta představuje silný diplomatický nástroj. Jeho využívání mezi evropskými zeměmi není obvyklé. Podle diplomatů tento krok upozorňuje na to, že záležitost je vážná a mohla by mít dopad na vzájemné vztahy. Ministerstvo kvůli kauze bratrů, které norské úřady v květnu 2011 odebraly české matce a otci, předalo norskému velvyslanectví verbální nótu poprvé v prosinci. Vůči Norsku tento instrument Česko - a zřejmě ani někdejší Československo - nikdy nepoužilo. Norsko také odpovědělo nótou, a to ve středu. Podle ní mají tamní úřady zájem navázat přímou spolupráci s českými úředníky.
"Sepisujeme další verbální nótu, která je mimochodem velmi silný prostředek pro vysvětlení situace. Budeme žádat norskou stranu o další upřesnění, další zprostředkování, další umožnění styku s norskými úřady," uvedl náměstek. Předpokládá, že jednání českého úřadu s norskými protějšky bude o konkrétních nabídkách a postupu. "Nedovedu si představit, že by to bylo vedeno jen v nějaké formální rovině," uvedl Jindrák.
Nótu by ministerstvo mohlo podat v pátek či v pondělí norské velvyslankyni. Vítá v ní nabídku norské strany. Po ní podle diplomatů musí teď začít jednat brněnský úřad a podat český návrh norským partnerům.
Brněnský úřad se podle svého ředitele Zdeňka Kapitána na norskou sociální službu obrátil už v pondělí, tedy ještě před norskou nótou. Kapitán řekl, že ÚMPOD mimo jiné požádal o vyjádření, za jakých okolností by norští pracovníci považovali Evu Michalákou za způsobilou k výchově synů. Údajně totiž panují i pochybnosti o tom, zda má o své potomky dostatečný zájem.
"Šance je, pokud se matka postaví k záležitosti zodpovědně. Udělejme tlustou čáru, nekopejme zákopy a hledejme konstruktivní řešení," uvedl Kapitán. Podle něj by Michaláková měla prokázat svou způsobilost, jen návrh na revizi minulých rozhodnutí norských institucí prý nestačí.
Kapitán chtěl původně na odpověď z Norska vyčkat. Pokud by ji jeho úřad v brzké době nedostal, urgoval by ji. Nyní zřejmě osloví sociální službu záhy znovu.
Pokud by Michaláková u krajské sociální komise a u norských soudů se žádostí neuspěla, mohla by se znovu obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Ten její stížnost loni nepřijal. Jindrák nevyloučil, že by se při případném příštím pokusu k matce nepřipojila i ČR.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kvůli kauze obrátil ve středu na předsedkyni norské vlády; ta se k Sobotkovu listu nevyjádřila. Norské ministerstvo zahraničí sdělilo, že není obvyklé, aby premiérka záležitosti komentovala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.