Na úterý 11. února připadá Den bezpečnějšího internetu, který každoročně cílí na zvýšení povědomí o kyberšikaně a jiných on-line rizicích. Šířit informace o hrozbách, jež především pro děti představuje on-line svět, pomáhají i filmové projekty - dlouho očekávaný dokument V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka či seriál Marty is dead.
Projekt Den bezpečnějšího internetu vznikl jako iniciativa organizace Safer Internet Day za podpory Evropské komise a Linky bezpečí. Zaměřuje se zejména na bezpečnost dětí v on-line prostoru, které jsou nejvíce ohroženy, ale zároveň i na rodiče a na rozšíření jejich povědomí o hrozbách spojených s digitálními technologiemi.
Podle průzkumů vyplývá, že kybernetická kriminalita v posledních letech výrazně stoupá. V roce 2011 policisté v této oblasti registrovali 1502 trestných činů, v roce 2019 už to ovšem bylo 8417 skutků. Oproti předloňskému roku vzrostla kyberkriminalita o 23 procent, přičemž tento typ kriminality má vzestupnou tendenci po celém světě. Mnoho trestných činů se také přesouvá z běžného světa do světa kybernetického, uvedl ředitel sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Radek Nezbeda.
S formou obtěžování, útoku či jiného nepříjemného zážitku na internetu se podle výzkumu projektu EU Kids Online IV setkala v posledním roce více než třetina českých dětí. Právě kvůli tomu vznikla řada projektů, která nabádá rodiče i pedagogy k šíření informovanosti ohledně nebezpečí v on-line prostředí, kde jsou děti snadným terčem.
Projekt Digitální stopa je určený pro žáky 5. a 6. tříd základních škol. Jedná se o vzdělávací interaktivní příběh, který dětem přibližuje témata digitálních stop, soukromí a kyberšikany, umožňuje poznat potencionální rizika a zároveň předkládá možná řešení těchto situací. Tato vzdělávací aktivita je volně přístupná na jejich webových stránkách.
Celorepublikový projekt E-Bezpečí realizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého působí jako preventivní projekt poskytující velké množství volně dostupných materiálů. Nabízí také pomoc přímo obětem kybernetické šikany. Vedle vzdělávacích akcí realizuje i celorepubliková výzkumná šetření.
Na nebezpečí kybernetického světa by své děti měli upozorňovat rovněž rodiče. Informovanost dětí o hrozbách online světa je pro jejich bezpečí a nastavení soukromí klíčová.
Děti často používají internet bez dohledu rodičů, v tomto případě je třeba se ujistit, že se nedostanou k nevhodnému obsahu. Google v Česku v minulém roce spustil aplikaci YouTube Kids, kde rodiče mohou sledovat aktivitu svých dětí, historii přehraných videí či schvalovat dostupný obsah.
Internetové násilí na obrazovkách
Kriminalitou v on-line světě se zabývají také filmy či seriály. V českém prostředí vznikl celovečerní dokumentární film V síti, který upozorňuje na sexuální zneužívání dětí na internetu. Jedná se o psychosociální experiment, vznikl za přítomnosti odborníků. Sleduje tři dospělé herečky s dětskými rysy a ukazuje, s čím se na internetu potýkají děti ve věku 11 až 13 let. Premiéru v českých kinech bude mít 27. února.
Odvrácenou tvář kybersvěta rovněž ukazuje osmidílný seriál internetové televize Mall.tv. Marty is dead, kde se patnáctiletý Marty stane obětí kyberšikany.