Původ abolice
Dienstbier: Koudelka věděl o amnestii až podezřele moc
06.05.2013 17:05 Rozhovor
Indicie Pavla Hasenkopfa, že za zněním lednové amnestie prezidenta Václava Klause stojí možná exposlanec za ČSSD Zdeněk Koudelka, senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nepřekvapila. I když Koudelka svůj podíl na tvorbě dokumentu odmítl, už lednové události prý naznačovaly, že o amnestii věděl dopředu. Postoj Miloše Zemana k celé záležitosti senátor rovněž čekal. Jestli Hrad s šetřením vzniku amnestie přestane, žádná jiná instituce ho nenahradí, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Hradní právník Pavel Hasenkopf uvedl, že spoluautorem amnestie byl možná Zdeněk Koudelka, neúspěšný nominant Václava Klause na ústavního soudce a bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Dokument amnestie byl minimálně prý na Koudelkově počítači vypracován. Co na to říkáte?
Samozřejmě, že hlavní odpovědnost za amnestii má ten, kdo ji vyhlásí, tedy prezident republiky. V tomto smyslu je autorem on. Ale je zajímavé zjišťovat, kdo tu amnestii napsal, protože ten postup byl velmi zvláštní a nestandardní. Nepřekvapuje mě, že to možná Zdeněk Koudelka napsal. Měl k Václavu Klausovi blízko, v ústavní oblasti obhajoval téměř každý jeho krok. Mimochodem, Zdeněk Koudelka text amnestie znát musel. Hned prvního ledna napsal k amnestii komentář, který druhého vyšel v Právu, a tam byly poměrně podrobné statistické informace, které by někdo, kdo o tom nic neví, neposkládal během dvou nebo tří hodin.
Zdeněk Koudelka je stále členem ČSSD, je to tak? Neměla by se s ním nějak strana vypořádat? Amnestii přece sociální demokracie kritizuje.
Já nevím, jak bychom se s tím měli vypořádávat. V souvislosti s jeho návrhem na ústavního soudce jsem se k němu jasně vyjádřil (Dienstbier v Senátu na adresu Koudelky mimo jiné řekl, že nese odpovědnost za stav české justice - pozn. redaktora). Nevím, proč by se sociální demokracie měla zabývat kroky každého svého člena.
Co říkáte na postoj prezidenta Zemana? Vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že na amnestii pracoval hradní právník Pavel Hasenkopf, Ladislav Jakl a Petr Hájek. A to poté, co Hradu Hasenkopf zaslal údajné důkazy o tom, že amnestie má i jiného autora. Nepůsobí to na vás tak, že Hrad možná nechce po dohodě s Václavem Klausem zveřejnit pravdu?
Mně to připadá směšné. Ta politická odpovědnost je jasná a je na Václavu Klausovi, vládě a premiérovi Nečasovi. Ten amnestii kontrasignoval. Zjišťovat kdo to napsal je zajímavé z hlediska nestandardnosti procesu - státní správa neměla čas se na to připravit.
Zeman naznačil, že už nebude dál šetřit, kdo stál za sepsáním amnestie.
Já jsem si to myslel hned, že to tak dopadne. Miloš Zeman slíbil, že to zveřejní a tohle je ten krok, jak to jako-by splnit a pak prohlásit, že se tím dál nebude zabývat. Připadá mi to úsměvné.
Prezident ale napsal, že uvítá, když jiná instituce bude v šetření pokračovat a ukáže na další autory amnestie. Existuje však nějaká instituce, která se tím vznikem amnestie může zabývat?
Já nevím, o žádné instituci, která by to mohla z hlediska svých pravomocí šetřit. Pokud by tam někdo nespatřoval trestný čin, nebo pokud by někdo neměl důkazy o tom, že to bylo psané na míru pro některé kauzy. Pokud tam nic takového nebude, tak neexistuje instituce, která by to měla šetřit. Máme právo veřejnosti na informace. Výkon veřejných funkcí by měl být transparentní a vše by mělo být zveřejňováno. Václav Klaus a nyní Zeman mají povinnost sdělit informace tohoto typu.
Byla amnestie podle vás šitá pro někoho na míru?
To je spekulace, já pro to nemám žádný důkaz. Ale to, že článek II. nebyl v amnestii náhodou, o tom jsem přesvědčen. Nemám důkaz, že by to bylo šité pro nějaké konkrétní kauzy. Ale takhle šílené ustanovení amnestie nevznikne jen tak, bez důvodu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.