Do volebního boje o pražskou radnici povede ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Jednačtyřicetiletý advokát, který pomalu vystupuje ze stínu svého slavnějšího otce, v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ tvrdí, že už má jasno, s kým po volbách vyjednávat nehodlá.
Vynechám obligátní otázku na vašeho otce (disident, mluvčí Charty 77 a polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier je nyní senátorem za ČSSD). Nejste příliš veřejně známou osobou. Jak jste kolegy přesvědčil, aby vás navrhli jako kandidáta na primátora?
Jsem dlouholetým členem sociální demokracie v Praze. V komunální politice jsem aktivní, což dokazuje mé opakované angažmá v zastupitelstvu Prahy 2. Navíc dovolte připomenout, že jsem i členem Krajského výboru ČSSD a stínovým ministrem spravedlnosti. Nespadl jsem sem najednou z měsíce. Tím spouštěcím mechanismem pro moji kandidaturu byly pravděpodobně volby do Poslanecké sněmovny. Ty na jednu stranu pro ČSSD dopadly špatně, na druhou stranu já osobně jsem zaznamenal poměrně slušný úspěch, co se týče podpory od lidí. Do parlamentu jsem se sice nedostal, skončil jsem ale jako první náhradník a více než sedm procent preferenčních hlasů byla slušná vizitka. Já osobně mám politiku rád. Baví mě. Je to moje přirozené prostředí. Vyrostl jsem v rodině, kde bylo naprosto samozřejmé zajímat se o veřejné záležitosti. Beru to jako možnost změnit věci podle svých představ.
Všechny strany se nyní v Praze voličům snaží jako vějičku nabídnout nové neokoukané tváře na post primátorských kandidátů. Nejste i vy sám jenom nastrčenou líbivou tváří pro veřejnost?
Působím tak na vás? Ne, vážně. Určitě nejsem nějakou nastrčenou figurkou. Například na rozdíl od pana Svobody (gynekolog Bohuslav Svoboda je kandidátem na primátora za ODS) mám za sebou podporu svojí obvodní organizace z Prahy 2. On přišel zvenčí a nemá v podstatě žádný vliv na rozhodování ODS. Mohu ale také zodpovědně říct, že za mnou nestojí nějaké vlivové skupiny, které bych systematicky vytvářel. Myslím si, že v dnešní době to může být jenom výhoda. Řada lidí je už otrávená právě tím, jak se politika prováděla v poslední době.
Za šedou eminenci pražské politiky bývá označován Tomáš Hrdlička z ODS, o němž se spekuluje, že podporoval i Věci veřejné. Právě v této souvislosti se hovoří o tom, že ODS a Věci veřejné se spolu s vámi předem dohodly na společném vládnutí a na vyšachování TOP 09. Vylučujete takový povolební scénář?
Žádná podobná dohoda neexistuje. Díky rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů je ale téměř jisté, že v zastupitelstvu budou pouze čtyři strany. Kromě nás to zřejmě budou strany současné vládní koalice. Pro nás je samozřejmě každé jednání o programu v takové chvíli poměrně složité. Pokud se ptáte na možné povolební koalice, tak vám musím odpovědět, že samozřejmě záleží na tom, jak dopadnou volby. Voliči rozhodnou, jaké budou možnosti. Ta případná povolební jednání ale mají dvě roviny.
Jaké to jsou?
Jedna je programová. Abychom s někým mohli vytvořit nějakou koalici, tak se budeme muset shodnout na určitých věcech. Pro nás bude důležité například územní plánování. Jsme pro zachování zelených ploch ve městě, rozhodně nepřipustíme ani zbourání Masarykova nádraží. Jedním z požadavků bude samozřejmě i zajištění sociálního bydlení, protože ten tlak bude kvůli zvyšováním nájmů na velkou část obyvatel Prahy enormní. Hodláme dávat také důraz na kvalitu veřejné dopravy. To jsou naše základní priority. Druhá rovina, a to je velké téma těchto voleb, tou je důvěryhodnost.
Jak to myslíte?
Je naprosto jasné, že to, co se v Praze děje, není korektní. Je tady evidentně korupce a klientelismus, a to doopravdy neuvěřitelných rozměrů. To souvisí i s tím, na co jste se původně ptal. Lidé, které jsem za kmotry a loutkáře neoznačil přímo já, ale někdejší předseda ODS Mirek Topolánek (ten v médiích zmiňoval právě Hrdličku a podnikatele Romana Janouška), mají klíčový vliv na celou řadu rozhodnutí orgánů hlavního města Prahy. Pokud je naší zásadní prioritou navrátit důvěryhodnost radnici, tak si to nedovedu představit dělat s lidmi, kteří jsou zodpovědní za ten dnešní stav a sedí dneska ve svých funkcích na radnici. Naprostá většina těchto lidí, kteří byli nebo jsou napojeni v těchto klientelistických vazbách, je stále na kandidátkách ODS. Sice za nějakými nezávislými, kteří tam byli na poslední chvíli přihozeni, ale tito lidé se do zastupitelstva znovu dostanou. To je pro mě naprosto nepřekročitelná záležitost.
V povolebním jednání ale nebudete sám. Sdílí tento váš názor i ostatní vaši kolegové, kteří se ho budou účastnit?
Vyjednávací tým jsme zatím nesestavovali. Ono ani zatím není o čem vyjednávat. Předpokládám, že jako člověk, který nastavuje svoji tvář a dává v sázku svoji pověst, budu mít zásadní vliv na povolební vyjednávání a můj názor bude výrazně slyšet. Pokud by ČSSD chtěla popřít, co i mými ústy říká v předvolební kampani, tak bych si to na vnitrostranické úrovni nenechal líbit.
Korupce a klientelismus ale přeci nejsou doménou posledních čtyř let. V minulém volebním období se vaše strana na vedení města s občanskými demokraty podílela. Nectíte alespoň částečnou odpovědnost za současnou situaci?
Já jsem na radnici v té době nebyl, nemohu to proto jednoduše hodnotit. Pokud si ale dobře vzpomínám, tak například zásadní požadavek ČSSD, který byl nakonec včleněn do programu koalice, bylo zmrazení zvyšování jízdného ve veřejné dopravě.
Přinášíme rozhovory s hlavními lídry pro komunální volby v Praze. Rozhovor s Bohuslavem Svobodou (ODS) si připomeňte ZDE, se Zdeňkem Tůmou (TOP 09) ZDE. Rozhovor s Markétou Reedovou (VV) on-line deník TÝDEN.CZ přinese v sobotu 2. října. |