Diktátoři 2019: Asiaté ve formě, Afričané v potížích

Domácí
13. 1. 2019 18:00
Ali Bongo.
Ali Bongo.

Jsou neoblomní. Jsou drsní. Jsou nenáviděni a zároveň milováni. Diktátoři a autoritáři vládnou svým zemím pevnou rukou, ať už si je lidé zvolili, nebo se k moci dostali jinak. Přesto se jim ne vždy všechno vydaří. Jaký byl jejich loňský rok a co od nich můžeme čekat letos?

Ráno v pondělí 7. ledna obletěla svět blesková zpráva: ve středoafrickém Gabonu došlo k armádnímu puči proti prezidentovi Alimu Bongovi. Vojáci obsadili v metropoli Libreville státní televizi i rozhlas a ve vysílání oznámili, že přebírají moc. "Jestli jíte, přestaňte. Jestli pijete, přestaňte. Jestli spíte, vzbuďte se. Probuďte své sousedy, povstaňte a převezměte kontrolu nad ulicí!" vyzvali. Jejich apel ale nezabral. Zanedlouho bylo vše jinak. Mluvčí vlády oznámil, že situace je pod kontrolou a pětici pučistů se podařilo zneškodnit. Tři byli údajně zadrženi a dva zabiti.

Časopis TÝDEN.Pokus o svržení Bonga překvapil, expert BBC Firmain Eric Mbadinga upozornil, že armáda byla vládní dynastii vždy loajální. Nyní devětapadesátiletý muž stanul v čele země v roce 2009 po smrti svého otce Omara Bonga. Ten Gabonu vládl - i díky skvělým vztahům s šéfy Elysejského paláce - dvaačtyřicet let. "Gabon bez Francie je jako auto bez řidiče. A Francie bez Gabonu jako auto bez benzinu," říkával. Vládce ropné velmoci nashromáždil ohromné jmění (jehož část mu francouzští "zrádci" krátce před smrtí zabavili) a pochlubit se mohl i několika luxusními automobily. Jeho limuzínu Imperial Le Baron z roku 1968 před časem koupil český sběratel Filip Turek. "Věřím, že věci mají paměť. Tohle auto přesně odráží Bongovu povahu," řekl v roce 2015 TÝDNU.

Nebojte, žiju

Bongo junior sliboval, že otcovo dědictví rozdá všem (třetina obyvatel Gabonu žije v chudobě) a že diverzifikuje ekonomiku. V roce 2016 obhájil křeslo ve volbách, vyhrál ovšem o pouhé jedno procento a vyhlášení výsledků provázelo násilí a klasická obvinění z podvodů. U moci se přesto udržel. Až loni se dostavily nepříjemnosti.

V říjnu jej hospitalizovali během návštěvy Saúdské Arábie. Místo aby se jel léčit do vlasti, odcestoval do marockého Rabatu. Viceprezident Pierre Claver Maganga Moussavou informoval, že Bongo prodělal mozkovou mrtvici a zotavuje se v severoafrické zemi, Gaboňané ale kvůli jeho nepřítomnosti začali spekulovat, jestli je ještě naživu, či nikoliv.

S podobným problémem se ve stejnou dobu potýkal nigerijský vládce Muhammadu Buhari. Ten dokonce explicitně popřel, že by byl mrtev a nahrazen dvojníkem Jubrilem. Bongo tak daleko nezašel, vystačil si s přednesením novoročního projevu. Přiznal, že má zdravotní potíže, uvedl však, že se cítí dobře. Až na to, že některá slova vyslovoval nezřetelně a nehýbal pravou rukou, vypadal opravdu docela normálně.

Na pučisty to dojem neudělalo. S projevem byli nespokojeni a jen podle nich posílil pochybnosti, zda je Bongo schopný plnit své povinnosti. Jejich plán však skončil fiaskem. Předáka povstalců Kellyho Onda Obianga našli podle Radio France Internationale schovaného pod postelí.

Ropní bozi

Diktátoři patří k Africe stejně jako převraty, žirafy a nerostné bohatství. Jejich nejslavnější éra už je ale možná pryč. Svět si třeba loni musel zvykat na Zimbabwe bez Roberta Mugabeho. Milovník pestrých obleků, jenž se v únoru může dožít 95 let, byl jemně svržen v listopadu 2017 a jeho místo zaujal Emmerson "Krokodýl" Mnangagwa, který nosí pouze pestrobarevnou šálu.

Mugabe dožívá v ústraní a prý je v podobné kondici jako země, již léta řídil - švorc a už nedokáže chodit. Příliš slyšet není ani o jeho třiapadesátileté manželce Grace, jež dříve pomýšlela na to, že by ho mohla nahradit. V prosinci ji nicméně v Jihoafrické republice obvinili kvůli předloňskému incidentu, při němž v johannesburském hotelu zmlátila modelku prodlužovačkou.

Časopis TÝDEN.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP , Francois Mori

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ