Inflace
Dle odhadů byl zaznamenán meziroční pokles
10.05.2020 07:10
Meziroční inflace se v dubnu zřejmě snížila v průměru na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. V dubnu přitom působila podle ekonomů na ceny řada protichůdných vlivů. Klesaly ceny pohonných hmot, naopak rostly nadále ceny potravin. Zároveň ekonomové očekávají, že se v cenách projeví lednové zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku. Český statistický úřad zveřejní data ve středu 13. května.
"V dubnu probíhaly dva hlavní protichůdné trendy. Na jedné straně opět rostly ceny potravin, na straně druhé prudce klesala cena pohonných hmot, což se promítalo do poklesu cen v oddílu doprava. Neznámou je pro mě dubnový vývoj cen alkoholu a tabáku v návaznosti na nárůst spotřebních daní od začátku letošního roku, který se ještě do koncových cen plně nepropsal," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Čeká, že v dubnu meziroční inflace mírně klesla na 3,3 procenta.
Výraznější pokles inflace na tři procenta čeká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Podle něj to bude způsobeno především zlevněním cen pohonných hmot, díky nízkým cenám ropy. Zároveň by se ale podle něj měla v cenách alkoholu a tabáku začít postupně projevovat vyšší spotřební daň.
"Jako klíčové z hlediska vlivu na celkovou inflaci vnímáme zejména ceny potravin, tabáku a pohonných hmot. Zatímco ceny potravin a tabáku by mohly tlačit meziroční inflaci mírně nahoru, markantní zlevnění pohonných hmot s přehledem oba vlivy převáží," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Proto také očekává pokles meziroční inflace až na 2,9 procenta.
Podle analytika České spořitelny ovšem inflace zatím příliš neklesá. "Protiinflační působení poklesu cen pohonných hmot a části služeb je kompenzováno vlivem výrazného oslabení kurzu koruny a růstem cen potravin. Druhým důvodem je silná nejistota, když výrobci a obchodníci nyní spíše vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat poptávka po omezení restriktivních opatření," uvedl. Polanský čeká pokles inflace na 3,2 procenta.
Naopak růst inflace v dubnu předpovídá ekonom Komerční banky Michal Brožka, a to na 3,5 procenta. "Na spotřebitelské ceny nyní působí řada protisměrných vlivů. Propad cen ropy tlačí dolů ceny u čerpacích stanic. Zvyšují se dál ceny potravin. V cenách se ovšem stále plně nepromítl nárůst spotřební daně, což by se z části mělo v dubnu projevit, ale celý efekt vyšší daně se zřejmě projeví až v údajích za květen," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.