Dluhy a půjčky: Jak se nenechat oklamat

Domácí
13. 12. 2010 08:33
Co dělat, aby vám půjčka nepřerostla přes hlavu? Poradí vám právníci (ilustrační foto).
Co dělat, aby vám půjčka nepřerostla přes hlavu? Poradí vám právníci (ilustrační foto).

S půjčkami má ve svém životě zkušenost každý. Co ale dělat, aby člověk nenaletěl a nepřerostla mu půjčka nebo dluh přes hlavu? Pokud jste se dostali do podobné situace, čtěte dál.

Půjčil jsem svému známému finanční obnos v řádu tisíců korun. Nepodepsali jsme žádnou dohodu, smlouvu. On mi ale peníze nevrací. Jak se mám domoci vrácení částky?

 Smlouva o půjčce dle občanského zákoníku nevyžaduje písemnou formu, pro její vznik stačí kromě vzájemné dohody faktické předání peněz. V případě půjček, které nejsou podloženy písemnou smlouvou, se může v případě soudního sporu stát problematickým prokázání skutečnosti, že opravdu k půjčce došlo a že jste opravdu peníze někomu půjčili. Důkazní povinnost v tomto případě leží na vás, jako na žalobci. Nejlepším postupem se jeví písemně vyzvat dlužníka k vrácení dlužné částky a poskytnout mu přiměřený čas na případné splacení dluhu. Také za ním zkuste zajít a vyzvat ho, ať vám písemně uzná svůj dluh co do důvodu i výše, čímž byste vy získal důkaz o tom, že k půjčce skutečně došlo a v jaké výši. Pokud by navíc takové uznání učinil před soudním exekutorem či notářem formou exekutorského či notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti, měl byste v ruce vykonatelný exekuční titul, na základě něhož by mohla být rovnou nařízena exekuce či soudní výkon rozhodnutí bez nutnosti soudního řízení. Pokud dlužník nepřistoupil ani na jedno, musíte si opatřit jakékoli důkazy svědčící o tom, že k předání peněz skutečně došlo, tzn. např. výpisy z účtu prokazující, že jste částku na bankovní účet známého opravdu převedli, popř. svědka, který byl přítomen předání peněz a může Vám dosvědčit, že jste peníze známému půjčoval. Prokázat musíte také skutečnost, že nešlo o dar či o jiný typ smlouvy než je půjčka. Pokud důkazy seženete, můžete se s žalobou o zaplacení obrátit na civilní soud, ve Vašem případě okresní soud v místě bydliště dlužníka.

 Dostala jsem upomínku od jedné firmy, že mám uhradit neuhrazenou fakturu. Ta je však stará již 3 roky a 10 měsíců. Musím tuto fakturu uhradit nebo je už promlčená?

Záchranným kruhem je mnohdy rada od právníka (ilustrační foto).V tomto případě velice záleží na skutečnosti, zda mezi vámi a firmou šlo o občanskoprávní vztah, či o vztah obchodněprávní. O vztah obchodněprávní by šlo v případě, kdyby při vzniku smluvního vztahu  bylo zřejmé s přihlédnutím ke všem okolnostem, že se týká podnikatelské činnosti obou smluvních stran, jednoduše řečeno, obě smluvní strany by byly podnikateli. V občanskoprávních vztazích je obecná promlčecí doba tříletá, a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé, tj. v tomto případě, kdy po vás mohla daná společnost zaplacení dlužné částky poprvé požadovat. Pozor si v tomto případě musíte dát na situaci, kdy jste dluh písemně uznala co do důvodu i výše, protože  ten se poté promlčuje až za deset let ode dne, kdy k uznání došlo. V obchodněprávních vztazích je obecná promlčecí doba čtyřletá. Také tady platí obdobně, že písemným prohlášením druhé straně lze prodloužit promlčecí dobu, a to i opakovaně, celková promlčecí doba nesmí být delší než 10 let od doby, kdy počala poprvé běžet.

 Půjčila jsem kolegovi dva tisíce korun. Mám od něj potvrzení. Ke splácení se ale nemá. Mám se obrátit na soud nebo existuje nějaká minimální částka, o kterou se člověk může soudit?

Ano, můžete se obrátit na soud. V občanském soudním řízení neexistuje minimální částka, o kterou je možné se soudit, a můžete se tak soudit o jakoukoli částku. U peněžitého plnění do výše 10.000 Kč (k příslušenství pohledávky se nepřihlíží), jestliže nejde o rozsudek pro zmeškání či uznání, je ale rozhodnutí soudu konečné a nelze se proti němu odvolat. Je ovšem na posouzení každého, kvůli jaké částce je ochoten věnovat soudnímu řízení čas a peníze.

Můj vzdálený příbuzný si ode mě vypůjčil 50 tisíc korun, polovinu už splatil. Teď ale zemřel. Na koho se mám obrátit, aby mi zbytek dorovnal?

Soud příslušný podle bydliště zemřelého zahájí dědické řízení, jakmile se dozví (ve většině případů od matričního úřadu), že někdo zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého.  Řízení o dědictví provádí soud prostřednictvím notáře, kterého pověří, aby jako soudní komisař prováděl úkony v řízení o dědictví. Do probíhajícího dědického řízení byste měl přihlásit svou pohledávku vůči zemřelému, neboť v případě předlužení dědictví či jeho likvidace se k nepřihlášeným pohledávkám nepřihlíží. Po projednání dědictví dědicové odpovídají za zůstavitelovy dluhy, které na ně přešly zůstavitelovou smrtí, ale jen do výše ceny nabytého dědictví, nemusí se Vám tedy vrátit celá dlužná částka. Svůj dluh tedy musíte vymáhat na dědicích zůstavitele, neboť soudní komisař neposuzuje oprávněnost nároku věřitelů ani neurčuje dědicům povinnost dluh zaplatit, jen zjišťuje výši dluhů. Je třeba si dát velký pozor na promlčení vaší pohledávky, protože smrt zůstavitele ani případné přihlášení pohledávky do dědického řízení nemá na běh promlčení vliv. Pokud vám hrozí promlčení a neznáte okruh dědiců, je možné podat žalobu v předmětné věci a jako žalované označit „dědice zůstavitele". Soud poté učiní dotaz na soudního komisaře ohledně okruhu dědiců, či řízení v předmětné věci do ukončení řízení o dědictví buď přeruší nebo ustanoví „dědicům" opatrovníka a v řízení bude pokračovat, aniž by ale mohl před vyřešením otázky existence případných dědiců rozhodnout ve věci samé.

 Dlužím úvěrové společnosti, opozdila jsem se se splátkou a naběhly mi sankce ve výši sto procent splátky. Úvěrová společnost se ohání rozhodčí doložkou. Jak se můžu bránit?

Vzít si úvěr nebo ne? (ilustrační foto).V tomto případě Vám doporučuji si velice důkladně prostudovat podmínky smlouvy o poskytnutí úvěru a zjistit si sankce při neplacení splátek. Nezaplacením byť i jediné splátky jste zřejmě porušila svou smluvní povinnost vůči úvěrové společnosti a té tak vzniklo právo po Vás požadovat sankce dohodnuté ve smlouvě. V tomto případě byste se měla obrátit na advokáta, který Vám posoudí eventuelní zákonnost nároků věřitele a zda se ve Vašem případě nejedná např. o trestný čin lichvy ze strany věřitelské společnosti. Smluvní podmínky úvěrových společností týkající se sankcí za neplacení bývají často tvrdé, avšak ve většině případů neodporují svou tvrdostí zákonu. Samozřejmě si také ověřte existenci tzv. rozhodčí doložky. Pokud je ve smlouvě platně sjednána rozhodčí doložka, smluvní strany se tím vzdávají možnosti obrátit se v případě sporu na soud, a jejich případný spor by rozhodoval smluvně zvolený rozhodce, a to ve většině případů bez jednání jen na základě listinných důkazů. Ve smlouvách nebývá dohodnuta ani možnost přezkoumání rozhodnutí rozhodce, tzv. rozhodčího nálezu, tudíž po vydání nálezu má úspěšná strana sporu v ruce vykonatelný exekuční  titul. Pokud jste se opozdila se splátkou, doporučuji kontaktovat úvěrovou společnost a pokusit se domluvit na odložení splátky či jiném dočasném řešení vaší situace. Pokud vám společnost nevyhoví, což je její plné právo, pokuste se dlužnou částku co nejdříve doplatit, neboť v případě rozhodčího řízení a v případě vašeho prokázaného nesplácení úvěru by řízení skončilo ve váš neprospěch a hrozila by vám exekuce na váš majetek plus uhrazení nákladů řízení druhé straně. Nejlépe je se obrátit na advokáta už před podpisem úvěrové smlouvy, a požádat ho, aby prostudoval návrh smlouvy a probral s vámi situaci a sankce hrozící v případě, že se v budoucnu dostanete do platebních potíží.

 

Chci půjčit známému peníze. Jak se mám nejlépe pojistit, aby mi peníze vrátil?

Nejvýhodnější možností pro Vás je sejít se s druhou stranou před notářem či soudním exekutorem a nechat si sepsat notářský či exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti, kdy v případě neplacení ze strany dlužníka máte v ruce vykonatelný exekuční titul, na základě něhož můžete podat rovnou návrh na soudní výkon rozhodnutí či návrh na exekuci bez nutnosti předcházejícího soudního řízení. Jinou možností je nechat dlužníkovi podepsat směnku, ovšem musíme si dát pozor na zákonné náležitosti a formu směnky, jejíž nedostatek by mohl způsobit neplatnost směnky. Při půjčování vyšších peněžních částek je dobré si také zajistit závazek dlužníka některým ze zákonných zajišťovacích prostředků, a to např. zástavou nebo ručením. V případě zástavy, pokud nedojde ze strany dlužníka k včasnému vrácení peněz, máte právo uspokojit svou pohledávku zpeněžením zástavy. V případě úpadku dlužníka máte jako zajištěný věřitel přednostní právo na uspokojení své pohledávky z prodeje zástavy. V případě ručení můžete dosáhnout uspokojení své pohledávky prostřednictvím ručitele. Ve všech případě je nejlepší se obrátit na advokáta, který s Vámi probere konkrétní možnosti ve Vašem případě, a zajistí, aby nedošlo ke komplikacím souvisejícím s nezkušeností a neznalostí zákona, a aby vše proběhlo v souladu se zákonem.

Odborná spolupráce Mgr. Jana Kimerová
advokátní kancelář KAUSTA & ZIENTKOVÁ, www.kausta.cz

Informace uvedené na těchto stránkách jsou určeny pouze pro obecné informační účely a nemohou sloužit jako řešení konkrétního právního problému. Informace jsou poskytovány bez jakékoliv odpovědnosti vydavatele a zpracovatele, v případě potřeby závazné právní rady doporučujeme obrátit se na právního odborníka.
 

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ