Dnešní práce pro vládu? Problém zvířecích koutků
21.11.2007 07:30 Původní zpráva
Vláda má dnes na stole bizarní novelu zákona. Posoudí, zda majitelé zvířecích koutků budou moci vybírat vstupné. Oficiálně se jedná o novelu zákona o zoologických zahradách. V zákoně se mění jediná věta. A poslaneckých tvůrců se pod něj podepsalo třicet čtyři.
"To je jako u kuřáckého zákona. Nerozhoduje politická příslušnost, ale vztah k dané věci, v tomto případě ke zvířatům," uvedl lidovecký poslanec Pavel Severa. Sám má prý zkušenost ze zámku v Častolovicích v okrese Rychnov nad Kněžnou. Chovají tam ve výběhu zvířata, například kozu, pštrosy či králíky, a nemohou za jejich ukázku vybírat vstupné více než sedm dní v roce. Pokud by vybírali déle, chovali by se podle zákona jako zoo.
Vzniklo tam dokonce sdružení na záchranu zvěřince. Místní chtěli na chov zvířat přispět vstupným, a tak v roce 2003 sepsali i petici, která vyzývá ke změně zákona. "Pokud by se ta zařízení rozhodla vybírat peníze, spadala by do přísného režimu zoologických zahrad, který nemají šanci splnit," přidal se k Severovi Daniel Petruška (ODS), který je pod zákonem rovněž podepsán.
Ani jeden z poslanců ale neví, kdo s nápadem měnit zákon za poslanci přišel. "Možná je to od kolegů ze zemědělského výboru," domnívá se Pavel Severa.
A co bude Topolánkův kabinet oslabený odchody dvou ministrů konkrétně v zákonu projednávat? Možná budou ministři debatovat nad bodem "f" druhého paragrafu v prvním odstavci, podle něhož je "akvárium zařízení, ve kterém se chovají ryby".
Paragraf, který se mění |
V § 2 odst. 2 písmeno c) |
Nejvíce pozornosti by měl vzbudit ale bod "c", kde se definuje, co je to domácí živočich, právě proto, aby za jeho ukazování mohli chovatelé vybírat peníze. Kromě koutků zvířat a takzvaných "hladících zoo", kde si mohou děti sahat na zvířata, budou ze zákona mít užitek i záchranné stanice, které se starají o poraněné ptáky či podvyživené ježky. "Zní to, jako bychom se bavili o mateřské školce, ale i tohle je důležitá věc," řekl Severa.
Pokud Topolánkův kabinet novelu schválí, musí jej ještě projednat poslanci a senátoři. Poslanci v návrhu žádají o zrychlené projednání zákona, prošel by tak pouze prvním čtením namísto standardních tří.
Foto: Petra Mášová, profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.