Přichází velká šance pro nakažené virem HIV. Příští rok by v České republice měla být zavedena nová léčba viru HIV. Pomůže především dlouhodobě léčeným pacientům. Dosavadní léčba totiž po čase přestává zabírat. Nemocní v zahraničí tyto léky úspěšně užívají už teď.
Hlavní výhodou nového léku je, že funguje na úplně jiném principu než staré léky. "Nové léčivé přípravky dokážou blokovat vazbu viru na buňky. Kromě toho mají i jiný způsob rozvoje rezistence," vysvětluje vedoucí lékařka AIDS centra pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Marie Staňková.
Minimum vedlejších účinků
"Proto jsou určeny především pro dlouhodobě léčené pacienty," dodává Staňková. Protože dosavadní léčba po čase přestává zabírat, dochází u těchto nemocný velmi často k selhání imunity. Totéž mohou způsobit i závažné nežádoucí účinky starých léků. Plusem nových tablet je právě minimum vedlejších účinků. Kromě toho se dobře snášejí s jinými běžnými léky.
ČTĚTE TAKÉ: Nedostatečná prevence komplikuje boj proti AIDS
"Naděje na úspěšnou léčbu zatím existuje, jen pokud se na nemoc přijde včas, tedy po dvou nebo třech měsících. Jenže většina nemocných se o ní dozví zhruba po šesti letech," upozorňuje Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, který poskytuje bezplatné testování na AIDS. Nové medikamenty tuhle skutečnost změní a šanci budou mít i ti, kteří nemocí trpí už několik let.
Záchrana přichází z USA
Lék s účinnou látkou maravirok pochází ze Spojených států, kde jeho používání schválili v září 2007. Maravirok brání proniknutí viru do bílých krvinek. Účinkuje tedy na jejich povrchu. Ne uvnitř krvinek jako u dosud existujících léků.
K TÉMATU: Nakažených HIV přibývá, na AIDS umřelo 142 lidí
V České republice bylo ke konci září letošního roku diagnostikováno 1165 nakažených virem HIV, nemoc AIDS propukla u 261 pacientů. Za letošní rok přibylo téměř sto padesát nově nakažených. Reálná čísla však mohou být mnohem vyšší. "Ve skutečnosti může být nakažených ještě desetkrát víc," varuje Miroslav Hlavatý.
Foto: Jan Zatorský, Karel Šanda