Do ghett míří pomocníci. Poradí Romům, kudy k lékaři

Domácí
29. 12. 2011 16:57
Zdravotní pomocníci budou pomáhat lidem z ghett (ilustrační foto).
Zdravotní pomocníci budou pomáhat lidem z ghett (ilustrační foto).

V ghettech v Česku by mohli brzy působit zdravotní pomocníci. Obyvatelům by měli nejen radit s tím, jak se mají starat o zdraví, v případě potřeby by jim měli lékaře také najít a doprovodit je k němu. Počítá s tím pro příští a přespříští rok vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení. Opatření má přispět ke zlepšení zdraví lidí z takzvaných vyloučených lokalit, kde žijí převážně Romové. Jejich zdravotní stav je podle dřívějších výzkumu horší než u ostatních obyvatel Česka.

Podle pět let staré analýzy existuje v Česku kolem 300 ghett. V těchto chudinských domech a čtvrtích patrně žije zhruba 80 tisíc lidí, a to hlavně Romů. Šéf vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách už dříve uvedl, že podle poznatků z terénu takovýchto míst přibývá a mohlo by jich být kolem čtyř set.

Dva roky stará národní zpráva o romské populaci a zdraví obsahuje i výsledky výzkumu, do něhož se zapojila tisícovka Romů. Podle zjištění se zhoršení zdraví u Romů projevuje už před padesátkou. U osob nad 60 let je pak výskyt zdravotních potíží a nemocí výrazně vyšší, než je průměr ve společnosti. Trpí navíc třemi i více chorobami.

Zdravotní bariéry

Bezmála polovina pětačtyřicátníků a starších Romů má vadný chrup. Všechny zuby nemá každý třetí od 22 do 25 let. Denně kouří tři pětiny Romů nad 16 let. Téměř 30 procent nynějších kuřáků začalo s cigaretami v době, kdy jim ještě nebylo 13 let. Pravidelný pohyb pak nemá sedm z deseti dospělých a dvě pětiny nezletilých Romů.

Podle zprávy za horší zdravotní stav mohou třeba nedobré životní podmínky, odlišný přístup k nemocem a prevenci, jiné stravování i nízká kvalifikace a s ní spojená těžší fyzická práce v rizikových podmínkách. Roli hraje ale také nedůvěra k institucím a neschopnost komunikovat s lékaři.

Tyto "bariéry" by měli pomoci překonat právě sociálně-zdravotní pomocníci. Zaměřit by se podle vládní strategie měli mimo jiné na prevenci. Obyvatele ghett by měli motivovat k tomu, aby se o své zdraví starali a zašli na preventivní prohlídky. Dbát by měli také na to, aby děti dostaly očkování a chodily k zubaři. Pomoci by měli při vyhledání lékaře a při zaregistrování pacienta u něj. K doktorovi by měli nemocné také doprovázet a měli by jim vysvětlit postup léčby.

Peníze z dotací

Zavedení pozic sociálně-zdravotních pomocníků dostalo v příštím a přespříštím roce na starost ministerstvo práce, spolupracovat s ním má vládní agentura a resort zdravotnictví. Autoři strategie pro boj se sociálním vyloučením nepředpokládají, že by zřizování postů státní rozpočet něco stálo. Peníze na pomocníky by měli získat poskytovatelé sociálních služeb z dotací od ministerstev práce a zdravotnictví, které se rozdělují už nyní.

O zavedení zdravotnických asistentů vláda jednala v roce 2005. V některých lokalitách už fungují. Působení sociálně-zdravotních pomocníků pak v letech 2005 až 2007 otestoval pilotní projekt. S jeho výsledky se kabinet seznámil v létě 2008.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ