Na přelomu let 2011 a 2012 Stanislav Mečl dočasně vedl Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle zveřejněného videozáznamu právě on pustil do kanceláře náměstka zastupitelství Libora Grygárka detektivy z protimafiánského útvaru a odstartoval tak zřejmě vyšetřování, jež skončilo čtvrteční obří razií. Žalobce se však vděku nikdy nedočkal, nyní odchází do civilu.
"Pan doktor Mečl dal na začátku týdne výpověď. Nyní mu bude od července běžet dvouměsíční rezignační lhůta. Končí k poslednímu srpnu," potvrdila informace on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Helena Markusová.
Sám Stanislav Mečl se k důvodům svého odchodu nevyjádřil. V současné době je podle kolegů na nemocenské a v úřadě proto nebyl k zastižení. Není jasné, zda se hodlá vrátit, ale číslo jeho mobilního telefonu již používá jiný brněnský žalobce. Mečl neodpověděl ani na e-mail z poloviny týdne.
Vývoj situace kolem právě probíhajícího skandálu přitom jasně ukazuje, že Stanislav Mečl stál svým způsobem na počátku vyšetřování, které vyvrcholilo policejními prohlídkami v domech a společnostech podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga a šťárami v řadě státních firem a institucí, a to včetně Úřadu vlády.
Grygárek na startu
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v předešlých dnech uvedl, že policie se k šéfce kabinetu Petra Nečase Janě Nagyové, generálům z vojenského zpravodajství a v podstatě i k bývalým rebelujícím poslancům dostala díky sledování Libora Grygárka.
"Touto kauzou jsme se začali zaobírat začátkem roku 2012. Prověřovali jsme organizovanou zločineckou skupinu osob, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb... Měl tu být i určitý podíl vlivu na státních nebo polostátních organizací," tvrdil Šlachta na páteční tiskové konferenci.
Podle zatím zveřejněných oficiálních dokumentů - například v usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové a vojáků v případě neoprávněného sledován osob - je jasné, že police začala na Grygárkovi pracovat 6. ledna 2012. Od začátku listopadu 2011 až do druhé poloviny února vedl Vrchní státní zastupitelství v Praze právě Stanislav Mečl vyslaný do hlavního města Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.
Bylo to v době vrcholící "války žalobců". Na Zemanův popud tehdy ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal po měsících trvajících obstrukcích z funkce vrchního zástupce Vlastimila Rampulu. Ten si spolu s Grygárkem v médiích vysloužil nálepku "zametačů" velkých kauz, což se sice nikdy nepotvrdilo, ale v té době si policie nemohla nevšimnout časté telefonní komunikace mezi Grygárkem a pražským kmotrem Romanem Janouškem.
Po čase však soud rozhodl, že odvolání Rampuly není platné a ten že se může do své funkce vrátit. Bylo to přesně v pátek 17. února 2012. Tohle datum je důležité si zapamatovat. Rampula nastoupil zpátky do své kanceláře, ze které se musel pakovat naopak Mečl. O pár dní později svolal tiskovou konferenci, na které novinářům pustil videozáznam z bezpečnostních kamer úřadu ze 17. února v noci.
Na něm v opuštěné budově Mečl vpouští do kanceláře Libora Grygárka dva muže a zamyká za nimi. Zhruba po půlhodině je vyzvedává. Muži odcházejí s evidentně větším batohem, než měli při příchodu. Zda si něco kopírovali nebo odmontovávali třeba nějakou techniku, se nikdy neosvětlilo. Na "návštěvu" prý Rampulu upozornil sám Libor Grygárek, který si údajně všiml, že po návratu z pracovní neschopnosti jsou jeho osobní věci v kanceláři v jiném stavu, než v jakém je zanechal.
"Kamery zaznamenaly úkony Policie ČR, které byly v souladu se zákonem," reagoval tehdy na odhalení Stanislav Mečl. Na jeho stranu se záhy opětovně postavil nejvyšší žalobce Zeman, který Rampulovi za zveřejnění videa veřejně vyčinil a navrhl s ním vést kárné řízení.
Později se spekulovalo, že v sídle VSZ na Pankráci tehdy byli detektivové z ostravské expozitury Šlachtova protimafiánského útvaru, což by mohlo odpovídat dnešním informacím o tom, že celý případ nyní dozoruje ostravská pobočka olomouckého vrchního zastupitelství.
Prohra s Bradáčovou
Únorový Rampulův návrat do čela VSZ však tehdy neměl dlouhého trvání. V létě 2012 Nejvyšší správní soud vyslyšel kasační stížnost ministra spravedlnosti a rozhodl o tom, že Vlastimil Rampula mohl být z funkce odvolán. V té chvíli se už bývalý vrchní státní zástupce rozhodl přesunout do advokacie, kde působí dodnes. Krátce na to rezignoval i Grygárek a vydal se stejnou cestou.
Začaly tahanice o to, kdo úřad povede nyní. Traduje se, že prosazování náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenky Bradáčové nakonec stálo za odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. O touze vrátit se do čela exponovaného zastupitelství začal otevřeně hovořit i Stanislav Mečl.
Svůj pomyslný boj s Bradáčovou však nevyhrál. Pospíšilův nástupce ve funkci ministra spravedlnosti Pavel Blažek dal nakonec na Zemanovo doporučení a jmenoval Lenku Bradáčovou, která za sebou měla v té chvíli prezentaci mediálně vděčného případu zatčení hejtmana Davida Ratha.
Co se dělo dál, se dá jen domýšlet. Neunesl Mečl svoji prohru? Začal proti populárnější a protežované Bradáčové piklit? To jsme se nikdy nedozvěděli. Pravdou je, že Pavel Zeman, který prozatím stál vždy na jeho straně, navrhl v prosinci 2012 Mečlovo odvolání z pozice svého náměstka. A ministr to akceptoval. "V rámci týmu potřebuji velice dobrou komunikaci a důvěru s ostatními lidmi. V poslední době se bohužel stalo několik událostí, které moji důvěru v pana doktora Mečla snížily," řekl tehdy Zeman.
Stanislav Mečl se ještě několik měsíců na NSZ v Brně pohyboval ve funkci běžného státního zástupce, aby nyní svou kdysi velmi slibnou kariéru ukončil poněkud neslavným odchodem do civilu.