Do nemocnic se nevrátí pět procent protestujících lékařů

Domácí
28. 2. 2011 16:26
Lékaři (ilustrační foto).
Lékaři (ilustrační foto).

Po skončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme se v úterý nevrátí do nemocnic asi pět procent z 3800 lékařů, kteří dali výpověď. Většina z nich ji po dosažení kompromisu s ministerstvem zdravotnictví stáhla. Požadovali vyšší mzdy, jinak hrozili výpovědí. Ti, kteří se v úterý nevrátí, většinou přešli na jiná místa v ČR.

Nenaplnily se tak předpovědi, že masově odejdou do zahraničí. V jednotlivých nemocnicích za ně mnohde zajistili náhradu. Patrně největší komplikace budou v kladenské nemocnici, v Brně a na Ústecku.

V kladenské nemocnici nestáhlo výpovědi šest neurologů, oddělení bude zatím provozováno v krizovém režimu. Bude také uzavřeno jedno ze dvou lůžkových oddělení neurologie a iktového centra pro postižené mozkovou mrtvicí. Vedení nemocnice se obrátilo s žádostí o pomoc na pražské nemocnice ve Střešovicích a Na Homolce, zda by jejich pracoviště nemohla kladenské iktové centrum dočasně zastoupit.

Na Ústecku stáhlo v litoměřické městské nemocnici výpovědi šest z původně devíti odcházejících lékařů. Z Krajské zdravotní, pod níž spadá pět krajských nemocnic, odchází sedm lékařů z Ústí nad Labem, dva z Mostu a po jednom z Teplic a Chomutova. Problém vznikne kvůli plánování služeb odchodem tří internistů z ústecké emergency. Lidé prý nebudou moci z okolních okresů jezdit do Ústí nad Labem, dokud se nemocnice s odchodem nevypořádá.

Osm anesteziologů opustí brněnskou Nemocnici Milosrdných bratří. Nemocnice proto zruší pět lůžek nejvyšší intenzity na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pacienty už si převzaly jiné nemocnice. Celkem nemocnice v Jihomoravském kraji opustí 35 lékařů z 567, kteří výpovědi podali.

Bez krizových scénářů budou fungovat třeba nemocnice v Plzeňském kraji. Z fakultní nemocnice v Plzni chtělo odejít 70 lékařů, nakonec se jich 67 vrátilo.

Jen několik jedinců odejde do zahraničí nebo jinam v Česku z nemocnic Pardubického kraje či kraje Vysočina, kde v pěti krajských nemocnicích nenastoupí v úterý do práce osm lékařů. Na severní Moravě nepřijde do práce devět lékařů z 578, kteří dali v kraji výpověď.

Situace se uklidnila v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kam podmínečně vezmou zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, které původně přijmout nechtěli. Vedení IKEM odůvodnilo změnu svého postoje zájmem pacientů.

V ČR dalo výpověď na konci roku s platností od 1. března v průměru 20 procent ze zhruba 18 tisíc nemocničních lékařů, v některých krajích a některých odbornostech hrozila katastrofa. Lékařské odbory požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70 tisíc korun základního platu. Nakonec ministr zdravotnictví Leoš Heger a odboráři podepsali memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, která loni ve třetím čtvrtletí činila 23 665 korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ