Do případu Terezky se vloží i ministr Pospíšil

Domácí
9. 7. 2007 14:43
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

 Ministr spravedlnosti Jiří PospíšilMinisterstvo spravedlnosti začalo zjišťovat okolnosti případu desetileté Terezy Smutné, která byla kvůli sporům svých rodičů nejprve umístěna na psychiatrii v Motole a poté do léčebny u Říčan. Nechává si vypracovat analýzu, která má ukázat, zda soud v dívčině případu postupoval standardně. Šetření má také zjistit, jak soudci postupují v obdobných případech, kdy se rodiče nemohou dohodnout na péči o dítě.

Proti rozhodnutí soudu Prahy 8 umístit desetiletou Terezu přes prázdniny do léčebny dnes před ministerstvem spravedlnosti protestovala asi desítka lidí. Po ministerstvech spravedlnosti i práce a sociálních věcí požadují co nejrychlejší řešení, které by dívce zajistilo svobodu. Do té doby hodlají v protestech pokračovat, řekla novinářům zakladatelka sdružení Na pomoc Terezce Vlasta Čudanová.

"Ve středu ráno se sejdu s ministryní Džamilou Stehlíkovou a s odborníky pro lidská práva, abychom celý případ Terezky zhodnotili a zvážili, jaká opatření přijmout, aby se již podobné kauzy neopakovaly," uvedl v tiskovém prohlášení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dodal, že je připraven diskutovat o případných změnách v zákonech.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek poslal desetiletou dívku do nemocnice v Motole, aby zde znalci posoudili její stav. Rozhodnutí odůvodnil tím, že Tereza měla zhoršený zdravotní stav a rodinné prostředí pro ni nebylo vyhovující. Poté, co se na něj snesla vlna kritiky, například i od prezidenta Václava Klause, přemístil soudce dívku do dětské léčebny. Ta pomáhá dětem, jejichž rodiny se ocitly v obtížné sociální situaci.

Ministerstvo spravedlnosti také zveřejnilo v minulém týdnu závěry pracovní skupiny ke zlepšení ochrany práv dětí. Podle ní je důležité prosadit takové legislativní změny, které by pomohly v co největší možné míře vyloučit negativní dopady na psychiku dítěte během soudních sporů rodičů. Součástí soudního jednání má být podle nich například takzvané mediační řízení, které má pomoci rodičům řešit rodinné krize. Rozhodování se má účastnit rovněž psycholog.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ