Fraška pokračuje
Dobeš: Registr funguje jako loni. Úředník: Omyl, pane ministře
25.07.2012 09:01 Aktualizováno 25.07. 13:31
Nový registr vozidel v celé zemi ve středu ráno opět nefungoval. Systém zkolaboval kolem 8.20 a poté byl asi dvě hodiny nefunkční. Registr se potýká s problémy již třetí týden.
Podle vedoucího dopravněsprávních agend pražského magistrátu Josefa Mihalíka vypadlo spojení na schengenskou databázi evidenčních čísel a databázi hledaných vozidel.
Pokud nebude fungovat do pátku, ministr dopravy Pavel Dobeš rezignuje. Za výpadky, podobně jako v případě nefunkčnosti systému v pondělí a v úterý, podle mluvčího resortu dopravy Martina Nováka ministerstvo nemůže. Podle něj mělo policejní prezidium, které má databázi hledaných vozidel na starost, již v úterý posílit infrastrukturu.
Kvůli problémům s registrem vytvořily policejní prezidium a ministerstvo dopravy skupinu IT odborníků. "Mají za úkol zjistit příčinu dnešních komplikací a vyřešit otázku, proč nekomunikovaly systémy databází," sdělila mluvčí prezidia Pavla Kopecká. Šéf dopravní policie Leoš Tržil upřesnil, že registr vozidel je něco jiného než systém, který používá policie. "Máme svou evidenci vozidel, se kterou nemáme problém, je to samostatný systém," uvedl.
"Stvořitelé" registru: Nemáme žádnou zprávu
Sytém pro nový registr stál 37 milionů korun, vyvíjela jej firma ATS-Telcom Praha. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o sankce za nefunkčnost systému. "Nemáme do dnešního dne od ministerstva jediný oficiální dokument, který by jasně specifikoval, v čem jsme my něco nedodrželi," řekl Radiožurnálu obchodní ředitel ATS-Telcom Martin Tůma s tím, že firma podle něj nemohla pro funkčnost registru udělat více.
Ministerstvo dopravy přebíralo databázi po ministerstvu vnitra. Podle Tůmy firma měla informaci, že chybovost databáze je asi jedno promile. Poté se prý zjistilo, že chybovost je mnohem vyšší, a proto část záznamů musí být korigována ručně. Podle něj se tak nyní napravují chyby z minulosti. "Tohle byl přesně důvod, proč se ten nový registr zaváděl," řekl Tůma.
Přitom podle statistik ministerstva dopravy registr funguje zhruba stejně jako vloni. Za první dva týdny provozu se prostřednictvím nového systému podařilo v celé republice uskutečnit zhruba 150 tisíc transakcí, loni ve stejném období ve starém registru úředníci zvládli 121 tisíc transakcí. Dostupné údaje z Prahy ovšem ukazují, že efektivita není proti loňsku ani poloviční.
"Dá se říct, že jsme na úrovni roku 2011," uvedl Dobeš. Nejvíce transakcí se podle ministerstva dopravy podařilo uskutečnit minulý čtvrtek, bylo jich téměř 28 tisíc. Bezmála 6500 z nich ale připadlo na opravy údajů, připustilo ministerstvo dopravy.Jinak situaci vidí Mihalík. Podle něj ve srovnání s loňským červencem je letos změn zapsaných do registru zhruba 40 procent. Od 9. července, kdy ministerstvo dopravy nový registr spustilo, se v Praze do 24. července podařilo provést 8647 změn v registru; loni ve stejném období to bylo 21 090 změn.
"Naši technici momentálně zjišťují příčiny výpadku. Zatím nemohu potvrdit ani vyvrátit, že by problémy byly na naší straně," řekla mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková.
Problémy ráno přetrvávaly i v jiných městech, například v Brně, Olomouci, Liberci, Mladé Boleslavi či Karlových Varech. Většinou nešlo přihlásit nové auto, přepsat vozidlo na nového majitele, ani zaregistrovat dovezený vůz. Po opětovném výpadku začal systém registru vozidel v Brně dopoledne opět fungovat. Na odboru dopravněsprávních činností v Kounicově ulici v Brně čekali desítky lidí, kteří doufali v odbavení. Další výpadky by pro některé z nich znamenaly například odklad odjezdu na dovolenou nebo pozdější obdržení již koupeného auta, které nyní nelze odhlásit.
Hlídky strážníků
Na rozdíl od úterý se zatím v Brně neodehrály žádné konflikty mezi čekajícími lidmi a úředníky registru. "Na místě bude až do konce týdne z preventivních důvodů hlídka městské policie," potvrdila mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová. Policejní hlídka na místě zasahovala už v úterý, aby tam uklidnila rozčilené klienty stěžující si na nekonečné čekání při registraci auta.
"Nejedeme, systém je nefunkční," uvedla ráno v 8.30 mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská. Na karlovarském magistrátu nový systém alespoň zčásti fungoval mezi 7. a 8. hodinou. Poté ale podle mluvčího magistrátu Jana Kopála opět selhal. Rovněž tak v Olomouci. "Neuděláme jediný převod," řekl vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu Michal Urbášek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.