Zpozdilá příprava
Dohoda Hradu a církve o vrácení majetku: do konce týdne?
29.02.2016 14:20
Dohoda mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém narovnání by mohla být podepsána koncem týdne, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Smlouvu chtěly původně obě strany uzavřít do konce ledna, ale příprava se zpozdila.
Prezident Miloš Zeman v pátek řekl, že důvodem je to, že se Náboženská matice vzdala nároků na Jiřský klášter na Pražském hradě. Církev ale již údajně svůj postoj přehodnotila.
"Pan prezident uvedl, že tam jsou jisté disproporce, ale že věří tomu, že dojde k vyřešení vzniklé situace. Rýsuje se možnost podpisu koncem týdne, ale nechci nic předjímat, je to citlivá záležitost," poznamenal Ovčáček. "Nemám žádné informace o tom, že by se Náboženská matice vzdala svých nároků," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Podle něj se připravuje podpis dohody v intencích memoranda, které o vydání nemovitostí uzavřeli loni v létě Zeman s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou.
To předpokládalo uzavření smluv do konce ledna. Církev by na Hradě podle dohody dostala Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku by se vzdala dalších nároků. Na konci ledna ale obě strany oznámily, že právnické týmy dostaly čas na přípravu smluv do 26. února, tedy do pátku.
Zmatek nad zmatek
Dohoda do stanovené doby připravena nebyla. Podle Zemana nedávná informace, že se Náboženská matice vzdala Jiřského kláštera, "vnesla zmatek" do příprav a zbortila konstrukci smluv. Zároveň poznamenal, že pokud se Náboženská matice vrátí k původní dohodě, smlouvy by mohly být tento týden podepsány. V opačném případě by musely být přepracovány. Podle dobře informovaného zdroje již v pátek dopoledne pracovníci Hradu obdrželi od církve konečné návrhy smluv, které odpovídají původní dohodě, obsahují tedy i předání Jiřského kláštera.
Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu. Církev původně usilovala o více nemovitostí, například také o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.
Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval mimo jiné současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Hradu z církevních restitucí.
Spolu se zveřejněním memoranda o budoucí dohodě se loni Metropolitní kapitula i Náboženská matice zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou takovou podmínku nestanovuje. Podle kardinála Miloslava Vlka jsou podmínky memoranda protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.