Stát patrně bude moci plošně zavést občanské průkazy s elektronickým kontaktním čipem. Vydávaly by se zdarma, ne za 500 korun jako nyní. Lidé navíc budou moci žádat o vydání průkazu a cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Novinky přinese vládní novela o občanských průkazech, kterou doporučil Poslanecké sněmovně schválit ve znění svých úprav výbor pro veřejnou správu.
Plénum by mělo o předloze hlasovat příští týden. Bude čelit i požadavku na zamítnutí, který prosazuje Ivan Pilný (ANO). Ve výboru ale novelu podpořilo osm z devíti přítomných členů, jeden se hlasování zdržel.
O doklady vydané do 24 hodin by lidé mohli žádat podle úprav výboru na ministerstvu vnitra nebo na obecních úřadech s rozšířenou působností. Pro hotový dokument by museli na ministerstvo. V případě dokladů vydávaných do pěti dnů by je lidé mohli převzít i na obecním úřadu, na kterém o dokument požádali.
Za občanský průkaz vydaný do 24 hodin by lidé museli uhradit tisíc korun, u dětí do 15 let by byl poplatek poloviční. Pokud by žadatel dostal průkaz do pěti dnů, zaplatil by za něj 500 korun, platba za děti by činila 300 korun. Mnohem vyšší sazby by úřady vybíraly za pasy. Za cestovní dokument vydaný do 24 hodin by inkasovaly šest tisíc korun, za děti do 15 let by rodiče platili za pas dva tisíce korun. Za cestovní doklad vydaný do pěti dnů by poplatky činily tři tisíce korun a tisíc korun pro děti.
Nyní vydávají úřady občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s čipem, nebo bez čipu a rovněž cestovní pasy do 30 dnů. Za pas se platí 600 korun, dětský je za sto korun. U občanských průkazů bez strojově čitelných údajů je patnáctidenní lhůta, mají časově omezenou platnost. Takzvaný expresní pas je k vyzvednutí do šesti pracovních dnů za čtyři tisíce korun, respektive dva tisíce korun v případě dětí.
Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Měly by být podle představ ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být i prostředkem pro elektronickou identifikaci.
Každý čip občanského průkazu bude mít podle záměru takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Lidé by mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.