Dosud mohla česká policie nelegálním závodům luxusních vozidel jen nečinně přihlížet. To se teď má změnit. Senátní návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který už posvětila i vláda, má umožnit policii zadržet automobily závodníků až na dva dny.
Když se loni po českých dálnicích proháněli účastníci slavného závodu luxusních vozidel Diamond Race, vzmohla se česká policie jen na monitorování situace a udělení tří pokut. Zato němečtí policisté předvedli razantní akci. Hned na hraničním přechodu Rozvadov zadrželi 35 automobilů, které na tři dny zabavili, a jejich majitelům udělili pokuty po 1000 eur. Na hlavu české policie se vzápětí snesla vlna kritiky, že dostatečně nezakročila, "když jinde to jde". Jenže české orgány nemají na podobné události dostatečné legislativní páky.
A tak senátoři připravili paragraf, který staví účast na "sportovních a podobných akcích", které by mohly ohrozit bezpečnost silničního provozu, mimo zákon. Policie by navíc řidiči podezřelému z účasti na nějakém nepovoleném závodu mohla vozidlo zabavit. A bude na policistovi, na jak dlouho vůz zadrží. Nejdéle však po 48 hodinách bude muset vozidlo majiteli vrátit. "Princip spočívá v tom, maximální možnou měrou účastníkovi tajného závodu, při kterém velice často dochází k výraznému porušování předpisů, legální cestou zkomplikovat účast," vysvětluje jeden z navrhovatelů novely senátor Jiří Žák (ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Muž jezdil téměř 20 let s padělaným řidičákem
Bodový systém už připravil o řidičák přes 27 tisíc lidí
Navzdory bohulibému záměru však v sobě paragraf skrývá několik úskalí. Jedním z nich je, jak policie řidiči účast na tajném závodě prokáže. "Policie nemá prostředky, jak to řidiči na místě dokázat, a bude ho muset pustit. V případě, že řidiče zadrží, by to mohlo být protiprávní," upozorňuje právnička Eva Růžičková. Dopravní specialisté se ale důkazního břemene neobávají.
Podle bývalého šéfa středočeské policie Stanislava Humla stačí jako důkaz informace o startu. A tu policie prý většinou má. Navíc auta jsou často označena logem akce, mají startovací číslo, v průběhu závodu musí projet kontrolními body a podobně. "Takže ty informace se sejdou, složí a pak víte přesně, kdo se zúčastnil a odkud kam jel, jaké bylo startovné - to všechno se dá zjistit," snaží se poslanec za Věci veřejné rozptýlit obavy.
Výklad zákona a jeho použití v praxi však nejspíš nebude tak jednoduché. Jasno v tom totiž nemají ani samotní autoři novely. Podle Žáka bude policie moci paragraf použít jen v případě, že řidič výrazně poruší dopravní předpisy. Šéf dopravní policie, která se na materiálu také podílela, Leoš Tržil ale říká něco jiného: "Řidič se ani nemusí dopustit žádného dopravního přestupku, zákon porušuje už tím, že se podobné akce účastní." Paragraf by tak sloužil jako preventivní opatření a řidiče by trestal ještě dříve, než by se nějakého dopravního přestupku dopustili. Právník Josef Lžičař proto návrh kritizuje jako účelový. "Je to tvrdý zásah do osobnostních práv a do osobního vlastnictví," říká s poukazem na to, že taková právní úprava jde proti obecným právním předpisům jako presumpce neviny nebo dokazování. A to by mohlo vést k hromadným žalobám proti postupu policie. Stejně tomu bylo i po loňském zakročení německých orgánů, na rozhodnutí soudu účastníci Diamond Race 2009 stále čekají.
Jaké další novinky novela obsahuje
Novela snižuje počet přestupků, za které se udělují body, ze současných 44 na 27. Navíc chce zamezit sčítání bodů tím, že by při nahromadění více přestupků byly uděleny body jen za ten nejzávažnější. Nově by řidič body nedostal, kdyby ve dne nezapnul světla nebo při nepatrném překročení povolené rychlosti. Velkou diskusi vyvolal návrh na zrušení trestných bodů v případě, že se řidiči naměří do 0,3 promile alkoholu v krvi. Nově by mu v takovém případě hrozila jen pokuta do pěti tisíc korun. Více bodů by si naopak odnesl například nepřipoutaný řidič nebo ten, který by při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do jiného ohrozil ostatní vozidla.
Foto: ČTK, archiv Týdne