V březnu řidič vytlačil ve vysoké rychlosti jiné auto z dálnice, v červnu se v Ostravě dva řidiči poprali a došlo i na střelbu z pistole a na konci září zase jeden řidič v Praze honil dalšího s mečem. To je jen několik známějších důsledků vystupňované agrese na silnici z poslední doby. Ovšem na výsledky boje s tímto neduhem budeme ještě dlouho čekat.
Včera začal soud s Lubošem Lacinou, který měl v březnu úmyslně vytlačit z dálnice D1 pomaleji jedoucí auto. To se několikrát převrátilo, ale řidička se spolujezdcem naštěstí vyvázli jen s lehčími zraněními. Tento a další v úvodu zmiňované incidenty jsou samozřejmě extrémními příklady agresivity za volantem, ovšem v menší míře se s ní setkáváme každý den. Snad všichni řidiči, ať jezdí pomalu nebo rychle, už určitě několikrát zažili, že je někdo riskantně předjížděl nebo se jim "lepil" na nárazník.
Záznam Lacinova střetu s řidičkou mazdy (z reportáže TV Prima)
Podle odborníků není na podobné nebezpečné chování, které může skončit a mnohdy také skončí tragicky, jednoduchý lék. Jedním z nich může být změna v počtech bodů udělovaných za jednotlivé dopravní přestupky. "Nechali jsme si od Centra dopravního výzkumu vyhodnotit účinnost bodového systému. Podle toho se dohodneme, co dál, ale určitě dojde v silničním zákoně ke změnám," zdůraznil poslanec Stanislav Huml, který je předsedou meziresortní komise dopravních expertů.
Huml: Musíme rozlišovat míru nebezpečnosti
"Mělo by se přitvrdit u těch přestupků, které mají velký vliv na míru nehodovosti, a naopak slevit u méně nebezpečných přečinů. Když na to přijde, tak dostanete třeba stejný počet bodů za nerozsvícení světel v noci i za nesvícení ve dne," poznamenal. Typickým příkladem jednání, které by mě trestáno přísněji, je podle něj zase například riskantní předjíždění.
Vyhodnocení bodového systému má být hotové do konce roku, pak se ovšem ještě musí připravit návrh změny zákona, který poté poputuje k zákonodárcům. "V lednu či únoru na tom začneme pracovat a legislativní proces potom zabere ještě tak půl až tři čtvrtě roku. V účinnost by úpravy mohly vejít asi na začátku přespříštího roku," míní Huml. Nyní již ale sněmovna projednává senátní novelu silničního zákona, která by měla určité změny bodového systému přinést - například zmírnit postihy za překročení rychlosti jen o pár kilometrů.
Řidička, kterou nyní souzený Luboš Lacina v březnu vytlačil z dálnice, tvrdí, že před střetem na ní Lacina křičel a gestikuloval. Její spolujezdec dodal, že šlo o známé gesto se vztyčeným prostředníčkem. I takové chování by se podle Humla mělo trestat. "Zkuste v Německu udělat na policajta tohle (vztyčí prostředníček). Jsou za to strašné pokuty, snad až tisíc eur. A vy to tam nesmíte udělat nejenom na policajta, ale ani na jiného řidiče. U nás se to děje běžně. Přitom to v zákonech máme ošetřeno taky, ale netrestáme," uvedl před časem v rozhovoru pro časopis Týden. "I my bychom tohle mohli pokutovat. Obecně myslím, že právě toto je jedna z věcí, s nimiž by mohla pomoci naše meziresortní komise. U ředitele dopravní policie pana Tržila, který má být také jejím členem, budeme třeba moci iniciovat změnu systému práce policistů. A něco se dá vyřešit legislativně," řekl.
Změnu potřebuje i výchova budoucích řidičů
Další z členů meziresortní dopravní komise a předseda Asociace dopravních psychologů Alois Hudeček však zdůraznil, že zásadními změnami musí projít také prevence nehodovosti a výchova budoucích řidičů. "Represe, přísné tresty, to je vždycky jenom krátkodobé řešení. Musíme se dívat před sebe, na budoucí generace. Je chyba, že se u nás v tomto směru málo výchovně působí na děti," uvedl. "Proto jsme v meziresortní komisi rozhodli, že bude opět ve školách zavedena povinná dopravní výchova," sdělil, jaké další novinky by měly snížit nehodovost na českých silnicích.
"A dojít by mělo například i ke změnám ve výuce v autoškolách," naznačil Hudeček. To všechno ale samozřejmě bude během na hodně dlouhou trať.