Štve vás nadvláda motoristů, kteří obsadili už i chodníky? Nebo nesnášíte spíše drzé chodce, kteří se demonstrativně courají po přechodu, nemluvě o cyklistech ignorujících pravidla? Znepřátelené kmeny spolu tvrdě válčí, ale hledají i cesty, jak spolu ve městě žít v míru.
Chodci v Curychu v současnosti čekají na přechodech maximálně dvacet sekund, zatímco v Praze a dalších velkých českých městech je to v dopravní špičce běžně i pětkrát déle. Zelená pro pěšáky svítí v české metropoli často pouhých pět vteřin. Není tedy divu, že jsou na denním pořádku hororové situace, kdy se například člověk s horší pohyblivostí nedostane ani do půlky silnice a řidiči se ho už snaží popohnat tím, že netrpělivě najíždějí do jeho těsné blízkosti
Pět vteřin pro chodce však šéf dispečerů Technické správy komunikací Rudolf Pelzl považuje za plně dostačující. "Po celou dobu, co jste na přechodu, přece nemusí svítit zelená," tvrdí. Dodává, že čím častěji auto zastavuje a zase se rozjíždí, tím víc znečišťuje vzduch.
Počet mrtvých a vážně zraněných při dopravních nehodách v Česku rok od roku klesá, v hlavním městě se však počet těchto tragédií snižuje oproti zbytku země jen poloviční rychlostí. A loni se v Praze dokonce v rozporu s celorepublikovým trendem o třetinu zvýšil počet zraněných dětských chodců.
* Proč některé radnice odmítají upravit místa, kde se staly smrtelné nehody?
* Co nejvíc vadí řidičům na cyklistech?
* Kdo a v jaké situaci může vypnout semafory na křižovatkách?
* Jak evropské metropole jako Londýn, Paříž či Mnichov znepříjemňují život motoristům?
Na tyto a další otázky najdete odpověď v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 17. října.