Pokuty podle příjmu
Finanční úřady by nemusely nápor zvládnout
11.09.2010 08:00 Původní zpráva
Bič na problémové řidiče by se mohl obrátit proti svým tvůrcům. Ministr dopravy Vít Bárta v srpnu navrhl, aby se výše pokut měnila podle příjmu hříšníka, což by mělo i movitější motoristy přimět, aby více respektovali dopravní předpisy. Znamenalo by to ovšem zapojit do vyřizování přestupků finanční úřady, a tím by se mohl celý proces prodloužit.
Podle šéfa meziresortní dopravní komise a poslance za Věci veřejné Stanislava Humla by správní orgán - tedy příslušný obecní úřad - určil, kolik procent z platu řidiče bude činit pokuta. Rozhodnutí by pak putovalo na finanční úřad, který by již stanovil konkrétní výši pokuty. Ministerstvo financí ovšem neví, zda by vůbec finanční úřady další administrativní zátěž unesly.
"Ještě nemáme o tomto návrhu podrobnější informace, ale jak to zatím vypadá, tak by to mohla být pro finanční úřady přílišná zátěž," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Faktem je, že se budou všude snižovat stavy zaměstnanců. I v daňové správě. Takže nevím, jestli je určování výše pokut ve spolupráci s finančními úřady, vzhledem k jejich vytíženosti, optimální řešení," poznamenal.
Také odborníci na dopravu se obávají nárůstu byrokracie a prodlužování přestupkových řízení. "Stanovovat výši pokuty podle výše příjmu je dvousečné. Obecně to tak špatný nápad není, znám například situaci u finské policie, kde jde o zavedený systém. Bojím se ale, že kdybychom to zavedli, zvýšil by se výrazně objem práce pro státní správu," řekl dopravní expert Jaroslav Hořín.
"Já bych byl v téhle chvíli spíš pro to, aby policisté mohli víc věcí řešit na místě. To znamená, aby přestupky nemusely jít do správního řízení. Správní úřady jsou zahlcené, řidiči nepřebírají obsílky a za rok je jejich přestupek promlčený," zdůraznil Hořín.
Huml se však dušuje, že se jeho meziresortní komise bude snažit úřadům práci co nejvíce ulehčit. "Souhlasím, že správní řízení by bylo po zavedení systému určování pokut podle příjmu trošku složitější. Ale nechceme úřadům situaci komplikovat. Právě naopak, zjednodušit přestupková řízení, to je další úkol, který jsme si v rámci meziresortní dopravní komise uložili," sdělil.
Příprava systému udělování pokuty podle výše příjmu je ovšem teprve na začátku, a je tedy čas na zohlednění všech připomínek. "Rozhodně se nebráníme diskuzi o detailech tohoto systému," přitakal mluvčí Ministerstva financí. "Obecně řečeno, proč ne. Ale zvažme poměr nákladů a zisků. Budeme muset zavést informační kanály mezi policií a finančním úřadem, což bude něco stát. Jde o to, jestli se to opravdu vyplatí. A tím si nejsem jistý," podotkl dopravní expert Hořín.
Ačkoli s návrhem ministra Bárty zásadně nesouhlasí koaliční partneři Věcí veřejných z řad občanských demokratů a TOP 09, u veřejnosti šéf resortu dopravy zabodoval. Podle průzkumu agentury Sanep souhlasí s vyššími pokutami pro movitější řidiče skoro dvě třetiny Čechů. A více než čtyři pětiny lidí si myslí, že bohatším řidičům v současnosti nečiní placení ani těch nejvyšších pokut žádné problémy, a proto dopravní předpisy příliš nerespektují.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.