Hlavní nádraží má hotovou halu, na Masarykově opravy začínají

Domácí
29. 11. 2010 18:59
Další fáze rekonstrukce hlavního nádraží je u konce.
Další fáze rekonstrukce hlavního nádraží je u konce.

Dvě nejfrekventovanější pražská nádraží procházejí zásadní rekonstrukcí. Zatímco na hlavním tento týden po čtyřech letech otevřou celou opravenou odbavovací halu, na Masarykově nádraží opravy historické dvorany začínají. 

Odbavovací hala pražského hlavního nádraží je po čtyřech letech prací kompletně zrekonstruovaná. Po krátkém úklidu zpřístupní dělníci cestujícím ještě tento týden poslední uzavřenou jižní část, kam se vzápětí začnou stěhovat obchodníci, řekl zástupce investorské společnosti Grandi Stazioni Martin Hamšík.

Cestující po čtyřech letech budou mít k dispozici celou halu hlavního nádraží v Praze."Stavebně je to hotové, nyní probíhá pouze závěrečný úklid, zábrany by se mohly odstranit možná už v úterý," řekl Hamšík. Prostor pro cestující se tak zvětší skoro na dvojnásobek, mimo jiné se rozjede druhý pár pohyblivých pásů mezi dolní a horní částí haly, budou zprovozněny výtahy a otevřen jižní tunel vedoucí k nástupištím.

Nové prostory postupně obsadí také obchodníci, podle Hamšíka jim bude stěhování trvat několik měsíců. "Jsou ale dva nebo tři nájemci, kteří chtějí stihnout ještě předvánoční období," řekl Hamšík.

Nové obchody i supermarket

V nejbližších dnech by tak měla vítat první zákazníky například parfumerie Sephora. Delší dobu si naopak vzhledem k rozsahu sortimentu vyžádá nastěhování supermarketu Billa. Velikost obchodních ploch se na nádraží rozroste o 5 tisíc metrů čtverečních na téměř 10 tisíc metrů čtverečních.

Dělníci na hlavním nádraží dokončují poslední práce.Rekonstrukce největší železniční stanice v republice začala přesně před čtyřmi lety. Během této doby se z nevábně vyhlížející tmavé haly stalo moderní obchodní a dopravní centrum.
Poslední fází rekonstrukce za celkem miliardu korun bude oprava secesní Fantovy budovy, která ale ztratila svou původní funkci už v 70. letech minulého století po otevření nové budovy směrem do Vrchlického sadů. Grandi Stazioni nyní jedná s možnými nájemci Fantovy budovy, kde by měla vzniknout například restaurace nebo výstavní sál, aby jim rekonstrukci takříkajíc ušila na míru.

Na "Masaryčce" začínají

České dráhy ve spolupráci se společností Masaryk Station Development zahajují rekonstrukci historické dvorany pražského Masarykova nádraží. Dělníci uzavřou podstatnou část haly, stavební práce provede společnost Průmstav, sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Ukončení prací se podle něj předpokládá na přelomu léta a podzimu 2011, výši investice neuvedl.

"Nové Masaryčky" se cestující dočkají na přelomu léta a podzimu 2011.Dvorana, kterou měsíčně projde kolem 300 tisíc cestujících, je zřejmě nejzanedbanější částí nádraží. Litinovou konstrukci z 19. století a dřevěnou prosklenou střechu musejí od letoška podpírat provizorní dřevěné vzpěry. "Během příštích hodin tak bude uzavřena podstatná část dvorany. Nebude možný například přímý průchod od nástupišť do Havlíčkovy ulice k zastávkám tramvají. Cestující budou muset procházet bočními východy," popsal Šťáhlavský.

V úvodní fázi rekonstrukce se v příštích týdnech uskuteční rozsáhlý průzkum historické dřevěné dvorany, která je podle Šťáhlavského v České republice zcela unikátní.

Důkladná prohlídka

"Podrobnou prohlídkou projde každý díl a bude rozhodnuto o způsobu jeho opravy, respektive náhrady, tak aby byla zachována maximální historická hodnota budovy," uvedl mluvčí. Následující stavební práce se podle něj dotknou střešních konstrukcí, sloupů a kanalizačního systému.

Zdevastovanou střechu historické dvorany Masarykova nádraží drží dřevěné podpěry.Masarykovo nádraží je nejstarší pražskou stanicí a hlavní objekty, výpravní budova či příjezdová hala, slouží svému účelu již od roku 1845, tedy již 165 let. Stanice tak patří mezi nejstarší stanice sloužící stále svému účelu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Společnost Masaryk Station Development připravuje obnovu Masarykova nádraží a přilehlých nemovitostí od svého vzniku v roce 2004. Podle databáze Prodata v ní mají České dráhy 34 procent, zbytek vlastní společnost Masaryk Station Investment.

Autor: ČTK Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ