Upravená zeleň, fasáda, dostatek laviček, fungující hodiny a vůbec útulné prostředí. Už sedmým rokem se v Česku vyhlašuje anketa Nejkrásnější nádraží. Stalo se tak i dnes, kdy byl v Senátu z deseti finalistů vybrán absolutní vítěz - nádraží v Brně - Chrlicích. Odhlédněme teď od toho, zda Chrlice vyhrály zaslouženě a co je jejich hlavní devíza, a pojďme se na věc podívat z opačné strany. On-line deník TÝDEN.CZ ve spolupráci s TV Barrandov vyhlašuje anticenu Nejošklivější nádraží v Česku.
Redakce vybrala dvacet finalistů, kteří splňují několik zásadních podmínek. Jakákoliv útulnost je jim cizí, často páchnou močí nebo tlejícími odpadky, přebývají tu bezdomovci, hlodavci či hmyz a lidé se tu povětšinou bojí. Sporná je i architektonická hodnota. Kdysi úhledné nádražní budovy zchátraly k nepoznání, na střechách rostou břízky a zdi "zdobí" odrolená omítka nebo graffiti.
A konečně ve výběru nechybějí ani budovy, které byly už jako ošklivé postaveny. Ostatně posuďte sami a zvolte nejošklivější nádraží v Česku. Pokud si z dvaceti adeptů nevyberete, pošlete redakci on-line deníku TÝDEN.CZ e-mail (editor@tyden.cz) se svým vlastním tipem.
Volba je jednoduchá, nejprve si všechny "nádražní zrůdy" prohlédněte a pak je oznámkujte jako ve škole od jedničky (nejhezčí) po pětku (nejodpudivější). Stanice s nejhorší známkou získá cenu Nejošklivější nádraží v Česku, kterou následně reportéři TV Barrandov předají jejímu správci. A při té příležitosti zjistí i důvod odpudivosti vítězné stanice a možnost nápravy.
Brno, hlavní nádraží
Výstavní budova chátrá, protože se do ní dlouhodobě neinvestuje. Důvodem jsou značně rozporuplné plány na stavbu nového hlavního nádraží na jihu města. Ty už se však táhnou od dvacátých let minulého století a stále jim není konec.
Karlovy Vary "horní nádraží"
Horší bránu do největšího a nejslavnějšího lázeňského města v Česku si lze představit jen stěží. Budova chátrá hlavně kvůli plánům ČD postavit namísto ní objekt zcela nový. Karlovy Vary by si ho zasloužily.
Havířov
Budova v takzvaném bruselském stylu v současnosti bojuje o přežití. Horečně se debatuje o jejím zbourání a nahrazení zcela novým objektem. Hrozba demolice ukázala, že si mnoho lidí současné budovy váží a chce ji zachovat.
Nádraží Praha-Vysočany
Poměrně frekventované nádraží děsí už svým podchodem, který připomíná spíše vstup do krytu než na peron. Neoslní ani sama oprýskaná nádražní budova vměstnaná netradičně mezi dvě koleje.
Mikulášovice horní nádraží
Nádraží obce na Šluknovsku připomíná ze všeho nejvíc zastávku Antivandal. Tedy hojně rozmisťovaný typ zastávky, která už, jak název napovídá, téměř nejde zničit.
Jirkov zastávka
Nevzhledná zastávka stojí na okraji rozlehlého sídliště, které propojuje Chomutov s Jirkovem. Kousek za zastávkou navíc začíná takzvaný Ervěnický koridor vetknutý mezi dva povrchové lomy. Trať na něm vede rovnoběžně s hlavní silnicí a řekou Bílinou schovanou v trubce.
Plzeň - Jižní předměstí
Ze zdobné budovy je nyní z poloviny ruina. Částečně opravena je pouze jedna ze dvou budov a kolejiště, ta druhá je zřejmě kvůli své syrovosti častým dějištěm kulturních akcí všeho druhu.
Zlín-střed
Opět ne úplně povedená vstupní brána do jinak architektonicky zajímavého města. I tady se počítá s výstavbou zcela nové budovy, která bude pro krajské město určitě lepší vizitkou.
Bílina
Staré nádraží v Bílině bylo zdemolováno společně s celou tratí, která musela ustoupit rozšiřujícím se povrchovým dolům. Nová trať znamenala i nové nádraží, které se mnoha lidem prostě líbit nemůže.
Duchcov
Stejná trať, stejný příběh. Ani toto "nově" postavené nádraží oku zrovna nelahodí. Nicméně ještě v horším stavu je staré nádraží Duchcov, které se coby zpustlá ruina podobá spíše rozvalinám hradu.
Beroun
Atmosféra nádražní haly připomíná dobu před revolucí. Kvádrové tvary nádražní budovy a rezavé plechy na nástupištích praští do očí cestující, kteří jedou dál po vytížené železniční trati, i ty, kteří tady přestupují.
Mladá Boleslav hlavní nádraží
Jedno z nejvytíženějších středočeských nádraží na okraji průmyslového města přivítá cestující zašlou šedí a mechem porostlou střechou, dokonce i trsy plevele, které rostou v kolejišti. Do objektu zatéká a doslova se rozpadá před očima. I tady je důvodem chátrání plán na výstavbu zcela nové nádražní budovy.
Nádraží Praha-Smíchov
Jedno z nejošklivějších pražských nádraží je zároveň útočištěm pro řadu bezdomovců. Monumentální nástěnná freska nad pokladnami v nádražní hale oslavuje v nadživotní velikosti pracující lid a dělnickou třídu. Za pozornost stojí i dobové kruhovité lustry.
Vlakové nádraží Staré Město (u Uherského Hradiště)
Čekat na vlak tu není žádná slast. Prostředí v už tak neútulné hale doplňuje hospodský zápach z místního nádražního výčepu. Čekání nezpříjemní ani přítomní opilci.
Ostrava-Vítkovice
Zpustlé nádraží z šedesátých let zdobí rozsáhlá dílka vandalů a sprejerů. Spíš než cestující však chátrající budova a její špinavé okolí lákají k setkávání místní pobudy.
Jihlava - městské nádraží
Léta byla budova ostudou města. Před rokem sice místní radnice přivedla k nádraží linku městské hromadné dopravy a investovala do nové dlažby před nádražím směrem do ulice, přesto návštěvníky krajského města přivítá nevzhledná okrová budova s oprýskanou omítkou.
Dolní Poustevna
Kolem obrovské nádražní budovy na česko-německém pomezí od letošního léta opět po sedmdesáti letech projíždějí vlaky do sousedního Saska. Německým turistům na lince přes národní park Českosaského Švýcarska však už dnes jako dřív neučaruje. Z kdysi pýchy severočeské železnice je dnes troska se zdmi obnaženými na cihlové zdivo a střechou porostlou stromky.
Klatovy
Kdysi klasickou nádražní budovu nahradilo dílo socialistického architekta. Od padesátých let se na budově evidentně mnoho nezměnilo. Dominantami v ohromné hale s kazetovým stropem jsou opět výjevy socialistického realismu. Dlouhý sgrafitový pás vyobrazující pracující lid a socha rolnice nad nástěnkami s jízdními řády evokují dobu, kdy nádraží vzniklo.
Hostivice-Litovice
Pobořené nádraží na trati mezi Prahou a Rudnou u Prahy je po nájezdech zlodějů kovů nepoužitelnou troskou. Správce tu měl dokonce problém umístit strojky na označování jízdenek. Potíže byly s napájením, na nádraží ztracené v polích totiž nevede elektřina.