Huml: Pokuty podle příjmu jen u nejvážnějších přestupků

Domácí
10. 9. 2010 11:41
Pokuty podle příjmu by platily jen pro nejvážnější přestupky, říká Huml.
Pokuty podle příjmu by platily jen pro nejvážnější přestupky, říká Huml.

U nejvážnějších dopravních přestupků, například nebezpečného předjíždění nebo značného překročení povolené rychlosti, by se výše pokuty řídila výší příjmu řidiče. To řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanec za Věci veřejné a předseda meziresortní dopravní komise Stanislav Huml. S plánem pokutovat řidiče podle jejich příjmů přišel v srpnu ministr dopravy, Humlův stranický kolega Vít Bárta.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas a také představitelé TOP 09 nebyli návrhem na určování výše pokut podle příjmů nijak nadšeni. Obávají se, že to umožní policii volný přístup k citlivým údajům. Jde prý o nakročení k autoritativnímu režimu.
To ale určitě nehrozí, touto cestou se rozhodně nehodláme vydat. 

Když se tedy policie k údajům o příjmech řidičů nedostane, jak bude systém fungovat?
Zatím nad jeho mechanismy teprve přemýšlíme. Ale moje myšlenka je, že správní orgán určí pouze, kolik procent z platu řidič na pokutě zaplatí, rozhodnutí dostane finanční úřad, a ten pak spočítá skutečnou výši pokuty. To je jedna z možností.

U kterých typů přestupků by se výše pokuty určovala tímto způsobem?
Samozřejmě jen u těch nejvážnějších, u přestupků, které souvisí s agresivní jízdou, a možná i v případech, kdy řidič značně překročil povolenou rychlost. Ty drobnější a jednodušší přestupky by se dál vyřizovaly blokově přímo na místě.

Návrh ministra dopravy Víta Bárty koaliční partneři z ODS a TOP 09 neschvalují.Pokuta podle příjmu řidiče bude určitě na vyřízení vyžadovat delší dobu. Těžko by to asi mohla udělat policejní hlídka hned na silnici.
To v žádném případě a určitě by je nevyřizovala policie, ale pouze správní orgán ve spolupráci s finančním úřadem.

Takže jako v přestupkovém řízení.
Ano. Samozřejmě s možností všech opravných prostředků, odvolání a podobně.

Jak dlouho to ale potom může trvat?
Já souhlasím s tím, že řízení bude pak trošku složitější, ale ono je složité už dnes. Zjednodušit přestupková řízení, to je další úkol, který jsme si v rámci meziresortní dopravní komise uložili. Musíme to správním orgánům co nejvíc ulehčit.

Už dnes se stává, že se přestupek nestihne vyřídit, je promlčen a řidič se tak vyhne trestu.
Kvůli tomu jsme zvažovali, zda například nenavrhnout prodloužení promlčecí lhůty na dva roky. Ovšem tudy podle nás cesta nevede, spíše se musíme soustředit na to, aby se to dalo skutečně stihnout do jednoho roku. Všichni členové komise dostali za úkol vymyslet, jak by se dalo řízení zjednodušit.

Pokud systém určování výše pokuty podle příjmu vejde do praxe, a tresty pro bohatší řidiče se tak zvýší, nebojíte se, že to povede k nárůstu korupce?
Osobně si myslím, že úroveň korupce se nezmění, ani nestoupne, ani neklesne. Budou si to však muset ohlídat kontrolní orgány policie.

Hledáte inspiraci v zemích, kde již podobné systémy fungují?
Ano. Požádali jsme Parlamentní institut, aby nám zjistil, jak přesně funguje placení pokut podle příjmu v ostatních zemích. Na základě těchto informací pak provedeme podrobné srovnání. A až budeme mít připraven konkrétní návrh, obejdeme s ním poslanecké kluby. Se všemi budeme mluvit a jejich připomínky do návrhu zapracujeme.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ