Centrální komise ministerstva dopravy dosud nerozhodla o variantě přestavby brněnského železničního uzlu. Z přednášky Mojmíra Nejezchleba ze Správy železniční dopravní cesty na brněnské konferenci o vysokorychlostních tratích ve středu vyplynulo, že ač se už dřív řídící výbor přiklonil k jedné z variant, jeho členové měli odlišná, někdy až protichůdná stanoviska. Například Státní fond dopravní infrastruktury označil vybranou variantu za nepřijatelnou. Řídící výbor ustavený ministrem dopravy doporučil v březnu odsun brněnského nádraží se současným vybudováním koncové stanice pro podzemní železnici, kterou by mohly v budoucnu projíždět vlaky dál na sever Brna.
Jako doporučovanou tuto variantu prosazovaly v řídícím výboru Brno a Jihomoravský kraj. Ministerstvo dopravy svoje preference neuvedlo a Správa železniční dopravní cesty chtěla jednu z variant odsunutého nádraží bez podzemní železnice neboli bez severojižního kolejového diametru. Varianta s diametrem vyžaduje podzemní stanici s kolejištěm kolmým na povrchovou stanici, do které bude ústit trať od Chrlic a někdy v budoucnu by měla dále tunelem pokračovat na sever města a v Králově Poli či v Řečkovicích se napojit na tišnovskou trať.
Ve hře o budoucnost brněnského hlavního nádraží je stále víc variant. Jednou z nich je odsun nádraží do míst dnešního nákladového dolního nádraží, další možností pak modernizace současného nádraží s mírným posunem směrem k ulici Nové sady. Kromě dlouhodobých odpůrců odsunu se v posledních týdnech hlasitě také ozývá sdružení nákladních dopravců ŽESNAD. Obává se obtížného průjezdu brněnským uzlem, protože odsun nádraží by znamenal sloučení osobní i nákladní dopravy do jednoho průtahu.
Po stanovisku řídícího výboru vydá své doporučení i centrální komise ministerstva dopravy, ve finále to bude vláda, která rozhodne, kde v Brně nové hlavní nádraží bude.
Podle aktuálního vyjádření ministerstva dopravy stále platí, že centrální komise by se měla sejít tak, aby dala doporučující stanovisko vládě do poloviny roku, řekla mluvčí ministerstva Lenka Rezková.
Agentura Jaspers, která posuzuje z evropské úrovně způsobilost velkých projektů k financování z evropských peněz, doporučovala odsun nádraží bez diametru či jednu z levnějších variant nádraží v centru. Variantu s podzemní železnicí stejně jako SŽDC označila za přijatelnou.
Nové nádraží a modernizaci uzlu si žádá současný stav. Do nádraží nelze vést další vlaky a je na hranici kapacity, přestože poptávka po železniční dopravě roste. Diskuse o přesunu nádraží se vedou v Brně téměř sto let.