V prvních dnech fungování elektronického mýtného systému se zkomplikoval hlavně vstup kamionů na území Slovenska z České republiky, Maďarska a Polska. Na hraničním přechodu s Českou republikou v Mostech u Jablunkova čekaly kvůli krátkému výpadku až čtyři hodiny v koloně. Menší slovenští dopravci se chystají proti systému ostře protestovat.
Mýtný systém na Slovensku od nového roku spustila společnost SkyToll. Společnost podle své mluvčí Lenky Lendacké již udělala potřebné kroky k urychlení registrace autodopravců na hraničních distribučních místech. Čekací lhůty se dostaly "k normálu", tvrdí Lendacká.
ČTĚTE TAKÉ: Kolony na hranici se Slovenskem. Bez čteček nelze jet
Mýtné na Slovensku brzdí dopravu na přechodu s Českem
Nákladní auta a autobusy se musí před použitím zpoplatněných úseků zaregistrovat do systému. "Řidiči i nadále potřebují také čtečky, které je nutno koupit před vjezdem na Slovensko," řekl moravskoslezský policejní mluvčí Stanislav Sobol.
Malí a střední silniční dopravci na Slovensku nadále trvají na tom, aby stát odstranil nedostatky nedávno spuštěného elektronického výběru mýtného. V opačném případě zváží Unie autodopravců Slovenska ostré protesty a nevyloučili ani blokádu dálnic. Dopravci už v pondělí začali sbírat podpisy pod petici a své požadavky chtějí prosadit i v parlamentu.
"Trváme i nadále na tom, že systém je nepřipravený. Velká část našich členů je pro tvrdý a ostrý protest," řekl zástupce autodopravců Jaroslav Polaček.
K dalším protestním akcím dopravci podle něj přistoupí v případě, že slovenské ministerstvo dopravy s nimi nebude ochotné nejpozději do týdne jednat o řešení údajných nedostatků mýtného systému. Unie zastupuje přibližně 350 firem.
Více než dvacet tisíc podpisů
Dopravci kromě pozastavení výběru mýta požadují například i to, aby byl označen začátek a konec každého zpoplatněného úseku. Stěžovali si také na poruchovost palubních jednotek nebo na zmatečné návody na jejich použití. Pod petici za své požadavky posbírali už více než 20 tisíc podpisů. "Zájem stále roste. Máme opravdu širokou podporu," tvrdí Polaček.
Unie se chystá požádat generální prokuraturu, aby předběžným opatřením pozastavila účinnost všech předpisů týkajících se mýtného systému. "Jsme toho názoru, že je zde nesoulad některých zákonů a vyhlášek s evropskou směrnicí," zdůvodnil Polaček. Dopravci také vyzvali poslance parlamentu, aby se jejich požadavky zabývali na mimořádné schůzi.
V pondělí, které bylo prvním pracovním dnem ostrého provozu systému, bylo na mýtných transakcích vybráno 250 838 eur (asi 6,6 milionu Kč). K dnešnímu dni se pak do mýtného systému podle SkyToll zaregistrovalo zhruba 66 500 vozidel, více než polovina z nich je vedena v režimu následného placení mýtného.
Foto: ČTK