Německé dálnice, které Češi tak hojně využívají, už nemají být pro cizince zadarmo. Na zpoplatnění jedné z nejhustších a nejdelších dálničních sítí světa se shodli němečtí konzervativci se sociálními demokraty. Proč se tak Němci rozhodli? Co mohou čeští řidiči čekat? A kde se v Evropě ještě jezdí zadarmo? Na to se ptal on-line deník TÝDEN.CZ mluvčího ÚAMK Igora Siroty.
Proč se vlastně Němci rozhodli své dálnice zpoplatnit?
Rozhodnutí je to více méně politické. Na zpoplatnění dálnic tlačili od počátku Bavoři a tamní Křesťansko sociální unie CSU. Argumentovali tím, že právě Bavorsko je nejvíce zatíženo tranzitní dopravou z ciziny a že je nespravedlivé, když cizinci na místní dálnice nijak nepřispívají. Zpoplatněním dálnic poté podmínili vznikající koaliční dohodu se sociálními demokraty. Pod tlakem tedy následně souhlasila i jejich sesterská CDU kancléřky Angely Merkelové a také sociální demokraté.
Co tomu říkáte? Dalo se to zpoplatnění čekat?
Z jedné strany je to škoda a je nám to líto. Na druhou stranu je to ale vcelku logické. Vzhledem k rozsáhlosti jejich dálniční sítě, která měří přes dvanáct tisíc kilometrů, se to čekat dalo. Náklady na údržbu, provoz a výstavbu dalších dálnic jsou strašlivé, nepředstavitelné. Oni sami odhadují, že výdaje na výstavbu nebo údržbu jednoho kilometru dálnice je vyjdou od šesti do dvanácti milionů eur.
Která auta mají tedy nově platit a kdy se tak stane?
Bude se to týkat osobních aut do tří a půl tuny. Kdy se začne platit, není v tuto chvíli vůbec jasné. Teď teprve podepsali, že prosadí zákon, který zavede zpoplatnění dálnic. V příštím roce se tedy dá očekávat, že ten zákon vznikne, projde a ten teprve bude definovat za kolik a jakou formou.
Pro jakou formu zpoplatnění se podle vás Němci rozhodnou?
Pravděpodobně půjde o dálniční známky, ne o nějakou mýtnou záležitost. Postavit na tak obří síti mýtnice by bylo strašně drahé.
Dá se odhadnout cena, kterou za známku stanoví?
Ta hodnota se nedá říct. Půjde pravděpodobně o stejný systém jako v okolních zemích. Tedy o známku roční, měsíční, týdenní nebo desetidenní.
V kterých evropských zemích ještě můžeme na dálnicích jezdit zadarmo?
Je to Dánsko, Belgie a Nizozemsko a pak dva trpaslíci Lucembursko a Monako, kteří prakticky nemají co zpoplatňovat.
Když dálnice zpoplatní Německo, nebudou ho brzy následovat i oni?
Dá se předpokládat, že k tomu přistoupí, když se tak rozhodlo Německo jako jakýsi evropský dálniční lídr.
Byl někdy na stole návrh, že by se sjednotily sazby za dálnice v celé unii?
Takový návrh nikdy nepadl, ale mohlo by to mít svoji logiku. Vzhledem k tomu, že vybírání poplatků za dálnice jde do národních rozpočtů, rozhodují si o něm země samy. A je to asi tak dobře. Jakékoli přerozdělování celkových plateb by bylo velmi složité.
Které země mají v tuto chvíli nejdražší dálnice v Evropě?
Jsou to Francie, Itálie, Španělsko a Portugalsko, protože ty mají zpoplatnění za jednotlivé úseky dálnic. Platby se tam pohybují průměrně od pěti do deseti eur za sto kilometrů.