Loď Liebenwalde, která v úterý uvízla na mělčině u Děčína, dokázal před polednem uvolnit remorkér. "Záchraně pomohla velká vlna ze zdymadel, která zvedla hladinu Labe o půl metru," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Loď však poté opět uvízla, když se jí na lodní šroub namotal řetěz. Plavidlo je nepohyblivé a bude muset být odtaženo.
Německá loď plující pro českého přepravce Navitrans uvízla poté, co v děčínském Kovošrotu naložila náklad starého železa. Podle Zídka se ji posádka pokusila otočit v místech, kde to není povoleno, a najela na mělčinu. Povodí Labe na vytvoření vlny použilo jeden milion metrů krychlových vody.
O vyproštění lodi se remorkér neúspěšně pokusil již v úterý. Vlna, kterou vytvořilo Povodí Labe, tehdy byla jen 15 centimetrů vysoká a nestačila. Dnes proto vodohospodáři zvýšili průtok ze střekovských zdymadel na téměř dvojnásobek a zvedli hladinu asi o půl metru. Zídek řekl, že podobná vlna se již řadu let nedělala. Většinou povodí Labe navyšuje hladinu jen o několik centimetrů třeba v době, kdy loděnice spouští nové plavidlo nebo je v řece nedostatek vody pro plavbu.
Zídek dodal, že uvíznutí lodi na mělčině není na Labi něco výjimečného, ale málokteré plavidlo se prý zaklíní tak důkladně. Dodal, že nehoda je nepříjemná nejen pro dopravce, ale i pro povodí, protože většinou naruší koryto řeky, které bude nejspíše třeba pročistit.
Podle Jiřího Macha z povodí Labe loď uvízla opět, když se otáčela. Sice na správném místě, ale její kapitán narazil do bóje a na lodní šroub se mu namotal 15 metrů dlouhý řetěz, na kterém je bóje ukotvená. Plavidlo je nepohyblivé a stojí na kotvách. Podle Macha ho bude třeba odtáhnout a řetěz musejí odstranit potápěči. Případem se bude zabývat Státní plavební správa a kapitánovi plavidla hrozí pokuta.