Mapa smrti: dálnice jsou čtyřikrát bezpečnější než silnice

Domácí
9. 6. 2011 18:40
Úseků silnic s vysokým rizikem vzniku nehody v posledních letech ubylo (ilustrační foto).
Úseků silnic s vysokým rizikem vzniku nehody v posledních letech ubylo (ilustrační foto).

Riziko vážné či smrtelné nehody je pro řidiče jedoucího po dálnici čtyřikrát menší než pro motoristu na silnici první třídy. Opakovaně to dokazuje riziková mapa českých silnic, kterou již několikrát vydal Ústřední automotoklub ČR a společnost CityPlan, jež se mimo jiné zabývá právě bezpečnostními audity silnic. Poprvé taková mapa vznikla podle údajů o nehodovosti a hustotě provozu za roky 2003 až 2005, naposledy za roky 2007 až 2009. Za tu dobu značně ubylo úseků, kde je pravděpodobnost vzniku nehody nejvyšší, a dálnice jsou stále těmi nejbezpečnějšími cestami.

"Mapy zobrazují míru rizika, že se účastník silničního provozu stane na daném úseku silnice účastníkem nehody se smrtelným nebo vážným zraněním,“ vysvětloval mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota. Při tvorbě těchto map se nepočítá pouze s celkovým počtem nehod, ale zároveň s tím, kolik projede po určité silnici vozidel. Nabízejí tedy celkem  přesný obrázek toho, jaká je pravděpodobnost nehody na našich cestách.

Na poslední rizikové mapě českých silnic již najdeme několikanásobně méně úseků vybarvených černě, tedy s nejvyšším rizikem vzniku vážné nehody. Jsou jich zhruba tři desítky, zatímco na první rizikové mapě bylo černě vyznačených úseků silnic kolem sedmdesáti. Co se vůbec nemění, je to, že nejbezpečnějšími cestami zůstávají s přehledem dálnice. "Z mapy za roky 2007 až 2009 jasně vyplývá, že dálnice a rychlostní silnice jsou čtyřikrát bezpečnější než většina úseků silnic první třídy,“ uvedl mluvčí automotoklubu. A stejně tomu bylo i podle dřívějších měření.

Potvrdil to i Jiří Landa, ředitel dopravního inženýrství společnosti CityPlan, která mapy zpracovává. K nižšímu riziku, že dojde k dopravní nehodě, přispívá podle něj oddělení vozidel jedoucích v protisměru svodidly či mimoúrovňové křižovatky. "A také to, že na dálnici nejsou ti nejzranitelnější účastníci silničního provozu, tedy chodci a cyklisté,“ dodal.

Takto vypadá nejnovější riziková mapa českých silnic. Úseky s největším rizikem vzniku vážné nehody jsou vyznačeny černě, a naopak ty s nejnižším rizikem zeleně. Podrobnější mapu najdou čtenáři po kliknutí na odkaz v článku.

Při srovnání první rizikové mapy za roky 2003 až 2005 a té poslední za roky 2007 až 2009 však můžeme vidět, že některé silnice jsou stále stejně nebezpečné. Vysoké riziko nehody pořád trvá třeba na silnici I/27 v úseku mezi Mostem a Dubím. A podle tamní policie se to hned tak nezmění. "Vysoká rizikovost silnic v Ústeckém kraji je dána především absencí nedostavěného úseku dálnice D8. Veškerá tranzitní doprava se v okamžiku dobudování D8 přesune a riziko vzniku nehod se sníží,“ míní mluvčí policistů v Ústeckém kraji Šárka Poláčková. Dalšími cestami, kde neustále platí nejvyšší riziko vzniku vážné nehody, jsou například silnice I/38 a I/9 vedoucí Středočeským a Libereckým krajem, silnice I/55 hlavně v úseku na území Olomouckého kraje nebo I/17 v Pardubickém kraji.

Policie ale připomíná, že nejvíc mohou udělat pro vlastní bezpečnost sami řidiči, pokud pojedou opatrně. "Nejčastěji zapříčiní dopravní nehodu, když řidič nepřizpůsobí jízdu svým schopnostem, stavu vozovky nebo povětrnostním podmínkám. Mnohdy k tomu také přispěje únava nebo nesoustředěnost člověka za volantem,“ zdůraznila policie v Plzeňském kraji Irena Lavičková.

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ