V Libereckém kraji mrzne, na Jizerce v Jizerských horách klesly ráno teploměry pod minus 16 stupňů. Silničáři doporučují opatrnost. Místy se objevují mlhy a komunikace mohou namrzat. Žádné problémy na silnicích ale zatím podle policie hlášeny nejsou.
V Libereckém kraji je ráno většinou jasná obloha, místy je ale mlhavo. Teploty se pohybují od minus tří do minus osmi stupňů. Přes den by měly podle meteorologů teploty vystoupat až k pěti stupňům, na horách bude jen těsně nad nulou.
Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé, při krajnicích mohou být zledovatělé nebo mokré od tajícího sněhu. Na silnicích nižších tříd hlavně v horských oblastech je zledovatělá vrstva ujetého sněhu a řidiči by i tam měli být velmi opatrní.
Mrazivé počasí zhoršuje ovzduší. Nejhorší byla časně ráno situace v Liberci, kde hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší překročily 200 mikrogramů na metr krychlový. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace už překročily 100 mikrogramů. Zvýšené jsou v krajském městě i koncentrace oxidů dusíku. Přes den by se ale měly rozptylové podmínky zlepšit.
Smog panuje na Ostravsku
Zhoršené rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji přetrvávají. Přestože hodnoty průměrných denních koncentrací polétavého prachu v ovzduší jsou nižší než během víkendu, na většině stanic stále překračují dvojnásobek imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na Třinecku, kde je od pátku vyhlášena regulace, je mezní hranice stále překonána víc než trojnásobně.
Smogovou situaci vyhlásil ústav v celém regionu podobně jako v Olomouckém a Zlínském kraji v pátek. Na Třinecku ji pak odpoledne rozšířil o regulaci. Podle aktuálních hodinových koncentrací byla v pondělí ráno situace na řadě míst regionu stále hodnocena jako špatná.
"Rozptylové podmínky budou většinou nepříznivé, během dne jen přechodně mírně nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i výrazněji," uvedli meteorologové.
Při zhoršených rozptylových podmínkách by lidé neměli venku podnikat aktivity spojené se zvýšenou fyzickou zátěží. Doporučení platí především pro lidi s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, pro starší lidi a malé děti. Meteorologové rovněž doporučují, aby lidé co nejvíce omezili cestování auty a přednostně používali veřejnou dopravu.
Smog trápí Moravskoslezský kraj hlavně na podzim a v zimě. Letos se se zhoršenou kvalitou ovzduší s krátkými přestávkami potýká prakticky od začátku roku. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi.
Olomoucko a smogová situace
Většina meteorologických stanic v Olomouckém kraji opět zaznamenala nárůst průměrné denní koncentrace polétavého prachu, kvůli němuž od pátku platí v regionu smogová situace. Denní hodnoty prachu jsou dvojnásobně překročeny nejen v Bělotíně na Přerovsku, Přerově a Prostějově, ale už i na Jesenicku, které problémy se smogem často nemívá.
Nejvyšší průměrné denní koncentrace polétavého prachu dnes ráno v Olomouckém kraji vykázala stanice v Přerově, kde je zhruba 131 mikrogramů, povolená hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový. Ukazatel má ale po maximu 150 mikrogramů v neděli večer klesající tendenci. V neděli ráno přístroje v Přerově zaznamenaly 113 mikrogramů.
V nedalekém Bělotíně se průměrná denní koncentrace prachu do dnešního rána snížila z nedělních 140 mikrogramů na 125 mikrogramů. Naopak v Prostějově vzrostla z 99 na 115 mikrogramů a v Jeseníku ze 79 na 110 mikrogramů. V Olomouci byla v neděli ráno zaznamenána denní hodnota 68 mikrogramů a dnes ráno 97 mikrogramů prachu na metr krychlový.
Aktuální hodinové hodnoty prachu v ovzduší jsou nejvyšší v Přerově, a to 139 mikrogramů na metr krychlový. Podobnou hodinovou koncentraci prachu vykazuje i Olomouc. V Prostějově tento ukazatel činí 114 mikrogramů, v Bělotíně 89 mikrogramů a v Jeseníku 88 mikrogramů.
Smogová situace byla vyhlášena v kraji minulý týden v pátek. Vyhlašována je v případě, pokud alespoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles.