Na Nový rok způsobují opilí řidiči dvakrát více nehod než obvykle

Domácí
30. 12. 2010 08:30
K silvestrovským oslavám alkohol patří. A vyšší počet nehod zase k Novému roku (ilustrační foto).
K silvestrovským oslavám alkohol patří. A vyšší počet nehod zase k Novému roku (ilustrační foto).

Alkohol patří k silvestrovským oslavám, ale bohužel pak také k nehodám na Nový rok. Prvního ledna dochází podle údajů z posledních let vždy k dvojnásobnému množství dopravních nehod zaviněných opilými řidiči, než činí denní průměr v daném roce. Policisté proto budou zpřísňovat kontroly. Řidiči by se však spíše než pokuty měli bát toho, že nehody způsobené pod vlivem alkoholu mají daleko závažnější následky než jiné havárie.

Možná to řada lidí zná - o silvestrovské noci bujaře oslavovali, ale další den potřebují třeba něco nakoupit nebo přivézt děti od babičky, takže sednou za volant. I když se zrovna necítí moc dobře. A následky jsou podle statistik dopravní policie dobře patrné. Prvního ledna totiž vždy stoupne počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu oproti ostatním dnům roku na více než dvojnásobek.

Například letos zavinili opilí řidiči v průměru čtrnáct havárií denně, ale v pátek prvního ledna došlo ke třiatřiceti nehodám způsobeným pod vlivem alkoholu. V podstatě stejné to bylo i loni, kdy činil denní průměr zhruba šestnáct nehod "pod vlivem", ovšem na Nový rok jich bylo devětatřicet, a šlo tak z tohoto pohledu o druhý nejhorší den loňského roku.

"Na vině je nejenom konzumace alkoholu a následné řízení vozidla, ale svoji roli hraje i špatný odhad doby, kdy je řidič schopen bez problémů usednout za volant. V krvi může mít ještě zbytkový alkohol," vysvětloval dopravní expert Jaroslav Hořín. "A podíl na počtu dopravních nehod na Nový rok má také zvýšená hustota provozu a únava po oslavách během předchozího dne a noci," doplnil.

Policisté připravují akce zaměřené na kontrolu řidičů o svátcích (ilustrační foto).Policie očekává, že se najdou takoví řidiči, kteří usednou za volant, ačkoli jim z krve alkohol ještě nevyprchal. "Policisté se proto na problematiku alkoholu a jiných návykových látek v tomto období zaměří," upozornila mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová. "Kromě běžného výkonu služby dopravní policie budou probíhat i dopravně bezpečnostní akce," varovala řidiče, kteří by chtěli riskovat.

To se skutečně nevyplatí. Nejenom, že motoristům hrozí vysoké pokuty i zadržení řidičského průkazu, ale především se vystavují vysokému riziku zranění a smrti. Při řízení pod vlivem alkoholu to platí doslova dvojnásob. Zatímco podle statistik za tento rok běžně připadá na každých sto dopravních nehod jen jedno úmrtí, při nehodách způsobených opilými řidiči je množství úmrtí dvojnásobné.

V období od letošního ledna do listopadu zaznamenali policisté 4 671 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, při nichž zemřelo sto lidí a 2 172 osob bylozraněno. Alkohol má nejvyšší podíl na celkovém množství havárií ve Zlínském a Plzeňském kraji. Ve Zlínském kraji tvoří nehody způsobené pod vlivem alkoholu či drog skoro šestnáct procent všech nehod a v Plzeňském kraji jedenáct procent. Přitom celorepublikový průměr činí jen něco přes sedm procent.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ