Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí za posledních padesát let

Domácí
13. 1. 2011 13:26
Takové obrázky jsou naštěstí na českých silnicích stále méně časté (ilustrační foto).
Takové obrázky jsou naštěstí na českých silnicích stále méně časté (ilustrační foto).

Nejlepšího výsledku za posledních padesát let dosáhla loni Česká republika v počtu smrtelných dopravních nehod. V roce 2010 zemřelo na silnicích 753 lidí, což je jednak o desetinu méně než v předchozím roce, ale především nejméně od roku 1961. To poněkud zmírňuje rozladění z toho, že se nepodařilo snížit množství mrtvých na 657, jak si stát před lety určil v rámci Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

"Tento cíl, který si Česká republika vytyčila, sice splněn nebyl, ale přesto byl loňský rok výjimečný. Několikrát jsme raději prověřili statistiky, ale skutečně se podařilo dosáhnout nejnižšího počtu mrtvých od roku 1961, tedy od doby, kdy policie začala vést statistiku nehodovosti," oznámil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Nehodovost v roce 2010

                            letos           loni

počet nehod        75 522        74 815

mrtvých                753             832

těžce zraněných   2 823          3 536

lehce zraněných   21 610        23 777

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil ovšem zdůraznil, že výsledky nejsou tak dobré, jak mohly být. "Mohlo to dopadnout daleko lépe," přitakal s tím, že se na počtu nehod a mrtvých podepsalo nevyzpytatelné a agresivní chování řidičů. Nejvíc se to projevilo na začátku letních prázdnin, kdy policie řešila mnoho tragických havárií, jejichž příčinou bylo často podivné jednání motoristů, například na první pohled ničím nevyprovokované vyjetí řidiče do protisměru.

Loni se množství úmrtí při dopravních nehodách snížilo oproti roku 2009 skoro o desetinu a podobně pokleslo i množství lehce zraněných, a to o něco přes devět procent. A u těžce zraněných činil pokles dokonce celých dvacet procent, z více než tří a půl tisíce v roce 2009 na 2823 loni. "Pozitivní vliv na zmírnění následků dopravních nehod měla celá škála faktorů, od obnovy vozového parku obyvatel republiky po úpravy silnic. Policie je pouze jedním ze subjektů podílejících se na zajištění bezpečnosti silničního provozu," řekl Tržil.

A z porovnání se vzdálenější minulostí vychází loňský rok ještě lépe. Třeba právě v roce 1961, od kterého policisté pravidelně sestavují statistiky nehod, zemřelo na českých silnicích zhruba dvanáct set lidí, skoro o pět stovek více než v roce 2010. Nejtragičtějším bodem v historii dopravní nehodovosti posledního půlstoletí pak rok 1969, kdy se množství mrtvých přiblížilo osmnácti stovkám.

Mrtvých mělo být o sto méně

Původně však byly představy policistů a ministerstva dopravy ještě smělejší. V polovině roku 2010 odhadovalo ministerstvo, že mrtvých na silnicích bude za celý rok až o dvě stovky méně než předloni. Tím by stát dosáhl mety, kterou si stanovil v Národní strategii bezpečnosti silničního provozu, a to snížit do roku 2010 množství usmrcených na polovinu úrovně z roku 2002, pod 657 mrtvých. "Ještě v červnu jsme si mysleli, že tohoto cíle dosáhneme," poznamenal šéf kabinetu ministra dopravy Karel Hanzelka.

Mrtvých mohlo být loni ještě méně. Snad se podaří zrychlit tempo poklesu úmrtí při nehodách v tomto roce (ilustrační foto).Potom však přišlo léto, a najednou začalo při haváriích umírat stále více a více lidí. Ačkoli v prvních měsících loňska byly počty mrtvých většinou výrazně nižší než ve stejných měsících roku 2009, v červnu už o něco stouply nad předloňskou úroveň, a v červenci zemřelo dokonce skoro o čtyřicet procent lidí více než rok předtím. A nedařilo se určit příčinu tohoto nárůstu. Policisté nakonec došli k názoru, že za zvýšením nehodovosti stála vlna veder, která posílila nervozitu a agresivitu řidičů v již tak dost rizikovém období letních prázdnin. "Příště musíme i ve spolupráci s médii řidiče důrazněji varovat před těmito obdobími, kdy riziko nehody výrazně stoupá," uvedl šéf dopravní policie.

Řidiče čekají přísnější kontroly používání pásů

Policisté v příštím roce přitvrdí v několika oblastech, které jim dělají starosti. Zaměří se hlavně na často zmiňovanou agresivní jízdu - nebezpečné přejíždění z pruhu do pruhu, nedávání znamení o změně směru jízdy, riskantní předjíždění či nedodržování bezpečné vzdálenosti. Častější odhalování a pokutování těchto nešvarů jim umožní mimořádné prostředky od ministerstva dopravy na posílení provozu auto-teamu a moto-teamu, což jsou policejní hlídky na motorkách a v silných autech, schopné přistihnout hříšníka při činu.

Více by se chtěla policie věnovat rovněž řízení pod vlivem drog. "Zaměříme se hlavně na rizikové skupiny, mezi které patří především mladí řidiči, ale třeba i profesionální řidiči nákladních vozů, kteří drogy používají, aby vydrželi řídit co nejdéle," naznačil Tržil.

Mimoto budou policisté sledovat pozorněji také například používání přileb či reflexních prvků u cyklistů nebo bezpečnostních pásů u motoristů. "Loni zemřelo při nehodách sedmnáct dětí, o tři více než v roce 2009, takže budeme kontrolovat správnost upoutání dětských sedaček. Ale hlídky budou sledovat i používání pásů u dospělých. To, že si přes sebe hodím bezpečnostní pás, ještě neznamená, že jsem bezpečně připoután. Je potřeba dávat pozor také na správné nastavení sedačky a opěrky hlavy," vysvětloval ředitel dopravní policie.

Cílem policistů bude spíše řidiče upozornit, jak se mají správně poutat, a ne jim rozdávat pokuty. "S represí musí jít ruku v ruce prevence. Pokud od řidičů něco žádáme, musíme je to nejdřív naučit," poznamenal.

Autor: Michal VernerFoto: ČTK , Policie ČR

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ