Některé zájezdové autobusy se za hranice <span>nedostanou</span>

Domácí
30. 6. 2010 06:30
Část českých turistů může potkat nepříjemné zdržení.
Část českých turistů může potkat nepříjemné zdržení.

Část českých turistů může potkat nepříjemné zdržení.Cesta na dovolenou do ciziny může mít pro některé české turisty nepříjemnou mezihru. A to ještě před překročením hranic naší země. Policisté totiž kontrolují zájezdové autobusy, a některým z nich už nedovolí pokračovat v jízdě. Důvodem je špatný technický stav vozů, ale hlídky si budou také dávat pozor na to, zda řidiči autobusů dodržují povinné přestávky a nejdelší povolené doby řízení.

"Kolikrát jsou to vraky, co od nás odjíždí na zájezdy do zahraničí," poznamenal ředitel dopravní policie Leoš Tržil. To potvrzují i výsledky loňských dopravně-bezpečnostních akcí, které cílily na zájezdové autobusy. "V minulém roce bylo několik autobusů pro špatný technický stav dokonce odstaveno, a pro cestující musel přijet autobus náhradní," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová.

PSALI JSME: Řidiče čeká krušné léto, policie chystá stovky kontrol

Právě zanedbaná údržba vozu zapříčinila asi nejtragičtější nehodu českého autobusu v zahraničí. Došlo k ní v červenci 1995 u slovenské obce Kolárovice na Žilinsku, kde autobus z Pardubicka se 43 cestujícími sjel z vozovky, zřítil se z výšky zhruba dvaceti metrů a přelomil. Zemřelo tehdy 17 lidí. Podle vyšetřování nehodu zavinil řidič a špatný stav brzd. Selhání brzd zřejmě zavinilo také nehodu zájezdového autobusu na silnici ze Strmilova na Jindřichův Hradec v září 2006, při níž se zranilo dvaadvacet lidí.

"Chápu, že pro turisty je každé zdržení nepříjemné, ale byli bychom rádi, kdyby pochopili, že naše kontroly jsou pro jejich dobro. Právě aby se vyhnuli podobným vážným nehodám," zdůraznila Benediktová.

Technická závada nebo únava řidiče má někdy tragické následky.Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura si však myslí, že cestovní kanceláře stav svých vozů pozorně hlídají. Pokud si však turista chce být jist, měl by podle něj prostě požádat cestovní kancelář o informace o stáří autobusů a potvrzení, že splňují zákonem dané technické požadavky. "A když cestovka řekne, že se o to klient nemá starat, a požadované informace neposkytne, není nic jednoduššího, než si koupit zájezd jinde. Sám bych si také nekoupil něco, k čemu nemám důvěru," podotkl.

Policejní hlídky budou rovněž sledovat, zda řidiči zájezdních autobusů dodržují maximální povolenou dobu řízení, povinné přestávky a odpočinkové intervaly. Loni provedli takových kontrol od června do srpna přes sedm set, u českých i zahraničních autobusů, a přibližně desetina řidičů předpisy nějakým způsobem porušila.

ČTĚTE TAKÉ: Havárie českého autobusu v Chorvatsku: dvacet raněných

"Nedodržování sociálních předpisů je problémem zejména u autobusů dálkových, tedy těch, které míří za hranice," řekla mluvčí policejního prezidia. Podle Okamury si ale řidiči dávají na dodržování přestávek většinou velký pozor. "V zahraničí se to také velmi přísně kontroluje a postihy jsou obrovské," sdělil.

Připomněl, že by měli předpisy dodržovat také klienti cestovních kanceláří. "Lidé často zapomínají na to, že se musí i v autobuse připoutat, pokud je vůz vybaven bezpečnostními pásy. A nepřipoutávají se, ačkoli jim to řidiči připomínají," upozornil.

Ilustrační foto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ