Nová plavební komora Hněvkovice lodní dopravě prospěla

Domácí
18. 5. 2018 11:30
Nová plavební komora, Hněvkovice.
Nová plavební komora, Hněvkovice.

Díky plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku, která je v provozu od 20. května 2017, se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice - Týn nad Vltavou. Loni od května do října proplulo po této cestě 6253 plavidel. Plavební komorou na jezu Hněvkovice proplulo 1310 plavidel, z toho bylo 239 osobních lodí. Řekli to ředitel závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy Zdeněk Zídek a mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) ČR Jan Bukovský. Plavební sezona na Vltavě začne oficiálně 19. května v Týně nad Vltavou.

Po loňském zprovoznění hněvkovické plavební komory, jež získala cenu Vodohospodářská stavba roku 2017, se po desetiletích obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy. Výstavba propusti a úpravy jezu stály asi 240 milionů korun. Podle ŘVC šlo o poslední překážku v plavbě mezi Budějovicemi a Orlíkem. Od loňského května mohou velké lodě po Vltavě urazit až 100 kilometrů dlouhou cestu. Obnova vodní cesty po Vltavě začala v roce 2006.

"Zprovoznění této komory přineslo více než dvojnásobný meziroční nárůst pohybu plavidel na dosud rozdělené vodní cestě České Budějovice - Týn nad Vltavou," řekl Zídek. Od května do října 2017 proplulo touto cestou 6253 plavidel, 24.854 lidí. Přínos hodnotí Povodí i ŘVC velmi kladně.

Za první rok provozu proplulo plavební komorou na jezu Hněvkovice od května do října 1310 plavidel, z toho 239 osobních lodí. Na přehradě Hněvkovice to bylo 1178 plavidel. "Rozdíl tvoří jen osobní lodě, jichž řada pluje jen z Týna nad Vltavou do místní části Hněvkovice a přehradou již neproplouvá. Naprostou většinu tak tvořila malá plavidla, jako hlavní cílová skupina turistické plavby," uvedl Bukovský.

Jde o obdobný počet plavidel jako těch, která loni projela Orlickou či Slapskou přehradu, nebo kolik jich plulo mezi Prahou a Mělníkem, kde je tradice plavby mnohem větší. "Jen za letošní duben, kdy ještě není plná plavební sezona, se proplavilo (komorou) 112 lodí," řekl Zídek.

Podle mluvčího ŘVC je o plavbu na Vltavě a prodlouženou vodní cestu velký zájem. "I přes skutečnost, že kvůli velkému suchu musela být počínaje červencem zastavena plavba z Orlické nádrže, takže od května do července novinku propojené vodní cesty využilo jen asi 400 lodí," řekl Bukovský.

Víceméně kladně hodnotí první rok provozu komory v Hněvkovicích majitel společnosti Jihočeská plavební David Machart. Hlavně proto, že jeho firma, která loni od května do října přepravila loděmi přibližně 6900 lidí, mohla začít provozovat lodní linku Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou a zpět. "Vltava opět bude velmi významnou vodní cestou," řekl Machart.

Na rostoucí počet návštěvníků Vltavské vodní cesty zareagovalo Povodí Vltavy tím, že rozšířilo provozní dobu plavebních komor v úseku České Budějovice - Kořensko. Od 1. května do 30. září jsou v provozu denně. Pro letošní sezonu rozšířilo Povodí počet kotevních míst v Týně nad Vltavou a další bude budovat, chce zlepšit i plavební podmínky pod nádrží Kořensko.

Firma Jihočeská plavební, která tři lodě vlastní a jednu pro 90 lidí si pronajímá, nabídne nově na trase Týn - Koloděje nad Lužnicí plavbu osobní historickou lodí Pálava (Agnes) z roku 1953, jež pochází z Hamburku. Posledních devět let sloužila na Novomlýnských nádržích jako výletní. Technickou zajímavostí lodi pro 37 lidí je původní motor z roku 1935.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pancer Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ