Nové tramvaje se po nehodě hůř zvedají. Dopravní podnik je ale připraven

Domácí
23. 2. 2011 12:54
S novými tramvajemi se vzhledem k jejich rozměrům hůře manipuluje po případné nehodě. Na snímku Škoda 15T ForCity.
S novými tramvajemi se vzhledem k jejich rozměrům hůře manipuluje po případné nehodě. Na snímku Škoda 15T ForCity.

S novými pražskými tramvajemi se po nehodě nebo při technické závadě, kdy se musí zvedat jeřábem, manipuluje hůře než s těmi staršími. Jsou totiž ve srovnání se staršími typy velmi dlouhé a těžké. Obyvatelé hlavního města se však nemusí obávat, že by to způsobilo problémy, protože tamní dopravní podnik si předloni pořídil stroj, který si poradí i v obtížnějších situacích.

Jako souprava mají staré tramvaje Tatra T3 a jejich modernizované verze, které nyní obstarávají většinu tramvajové dopravy v Praze, rozměry přibližně srovnatelné s novými vozy Škoda 14T nebo Škoda 15T ForCity, nasazenými před nedávnem. Jenže soupravy starých tramvají tvoří dva snadno oddělitelné vozy, každý jen o délce čtrnáct metrů a váze mezi čtrnácti a šestnácti tunami. "Soupravu lze při přesouvání a zvedání jeřábem jednoduše rozpojit a manipulovat pak už pouze s jedním krátkým vozem," vysvětlovala mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Ilona Vysoudilová.

Druhá z moderních tramvají nasazených v pražské MHD - Škoda 14T s designem od Porsche.To již s nejnovějšími tramvajemi provést nelze, protože jde o jednolitou soupravu, vlastně jeden ohebný několikačlánkový vůz. Tramvaj Škoda 14T měří zhruba třicet metrů a váží osmatřicet tun a Škoda 15T ForCity, zařazená do běžného provozu na začátku února, je ještě o něco větší - má přes jednatřicet metrů a dvaačtyřicet tun. "Při jejich zvedání tedy musí autojeřáb překonat daleko větší síly než při zvedání starších krátkých tramvají," poznamenala Vysoudilová.

Starý typ tramvají Tatra T3. S těmi si jeřáb poradí lépe, protože souprava se na rozdíl od moderních tramvají skládá ze dvou snadno oddělitelných vozů.Dopravní podnik si však koupil stroj, který zvládne bez problémů zvednout i tyto větší typy tramvají. "Nový autojeřáb, který byl uveden do provozu prvního října 2009, má větší sílu zdvihu než původní jeřáb," potvrdila mluvčí podniku s tím, že starý jeřáb, vyrobený před sedmadvaceti lety, měl ve složitějších situacích problémy i s krátkými tramvajemi.

"Nové tramvaje ale jde navíc zvednout i bez použití autojeřábu. K tomu se používá hydraulický systém se speciálními zdvihacími čepy, které se zasunou do otvorů v rámu podvozku, nebo s pneumatickými měchy, které se umisťují na určená místa na rámu vozu," dodala.

Autor: Michal VernerFoto: Robert Sedmík, DPP

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ