Ostravský most v testu neobstál. Rychlost se zde sníží

Domácí
2. 12. 2014 16:20
Zátěžové testy na poškozeném mostu v Ostravě - Přívoze.
Zátěžové testy na poškozeném mostu v Ostravě - Přívoze.

Povolenou rychlost na poškozených mostech v Ostravě - Přívoze bude nutné snížit na 30 kilometrů v hodině a auta je budou moci projíždět pouze v jednom pruhu. Most, na kterém koncem minulého týdne uskutečnilo Ředitelství silnic a dálnic zátěžové testy, totiž ve zkoušce neobstál. Omezená rychlost bude i na patnáctikilometrovém úseku dálnice u Ostravy, který je nejvíce zvlněný.

Zřícení oběma mostům podle ŘSD nehrozí, může ale nastat situace, kdy bude nutné na ně zakázat vjezd úplně. Záviset to bude především na počasí, nízké teploty totiž mohou stav mostů zhoršit. Od září v místě platí zákaz vjezdu kamionů a omezení rychlosti. V současnosti tudy řidiči osobních aut mohou projíždět padesátikilometrovou rychlostí ve dvou pruzích.

Na mostech se během letošního léta objevily trhliny způsobené pnutím stavby, mostní podpěry se podle ŘSD pohybují nerovnoměrně a ložiska jsou vysunutá mimo přípustné meze. Po provedení zátěžových testů je podle Rýdla jasné, že oba mosty jsou na tom stejně špatně. Konstrukce by měla unést vozidlo vážící 32 tun, ve skutečnosti ale představuje pro mosty riziko průjezd vozidel těžších než 3,6 tuny.

Na omezení rychlosti v nejhůře postiženém úseku dálnice D47, která je od uvedení do provozu označovaná jako D1, se podle Rýdla dohodlo ŘSD s dopravní policií. Zatímco nyní je v úseku několik samostatných omezení rychlosti, do budoucna bude nutné kvůli zhoršujícímu se stavu omezit rychlost na celém patnáctikilometrovém úseku. Řidiči by jím měli projíždět maximální rychlostí 110 kilometrů v hodině, na nejhorších částech by měla rychlost klesnout až na 60 kilometrů za hodinu.

Na závažnosti problémů s mosty a důvody jejich vzniku se stát dlouhodobě neshodne s jejich zhotovitelem, stavební společností Eurovia. Podle Eurovie je důvodem pohybu mostních opěr a praskání konstrukce navezení nevhodného materiálu do okolních násypů. Konkrétní materiál, takzvaný studený odval, požadovalo ŘSD, tvrdí firma.

Spor o vady na zvlněném úseku dálnice D47 v Ostravě vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést první kontrolní vrty. Ty měly v materiálu dálničního násypu opakovaně odhalit odpad a další nevhodné látky, které do studeného odvalu nepatří, uvedlo ŘSD.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ