Podzimní a zimní počasí má podíl na třetině úmrtí na silnicích

Domácí
18. 10. 2010 09:00
Už nyní ztěžuje řidičům jízdu námraza, déšť a mlha a brzy se k nim přidá i sníh (ilustrační foto).
Už nyní ztěžuje řidičům jízdu námraza, déšť a mlha a brzy se k nim přidá i sníh (ilustrační foto).

Počasí má na podzim a v zimě výrazný podíl až na třetině všech smrtelných dopravních nehod. Příčinou naprosté většiny nehod je sice samozřejmě selhání lidského faktoru, ale v podzimních a zimních měsících může ke vzniku a zhoršení následků havárie výrazně pomoci sníh, déšť, vítr, mlha nebo námraza. Podle policejních statistik se v období od října do února podílí počasí zhruba na dvaadvaceti až sedmatřiceti procentech úmrtí na silnici.

"Už minulý měsíc se začaly hlavně v okrajových částech republiky objevovat nehody zaviněné náledím. Nebo respektive tím, že řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky," upozornil Josef Tesařík z vedení dopravní policie, který se již celou řadu let zabývá statistikami dopravních nehod.

A v říjnu pak nepříznivý vliv počasí na jízdní podmínky podle údajů z minulých let prudce narůstá. Meteorologové hlásí, že zítra už začne ve vyšších polohách dokonce sněžit a kromě toho bude dál pršet a řidiče opět potrápí i mlhy. "Povětrnostní podmínky rozhodně nebudou příznivé. Motoristé by měli zvážit, zda už nevymění letní pneumatiky za zimní, a každopádně by měli pozorně sledovat počasí a být k ostatním řidičům ohleduplní," doporučil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

"Řidiči by měli předpokládat, že jsou teď silnice ráno vlhké nebo i namrzlé, což jim jízdu hodně ztíží. Zvlášť pokud pojedou na letních gumách," řekl Tržil. "A bylo by záhodno, aby předtím, než se počasí ještě zhorší, zkontrolovali stav pneumatik, světel či brzd," poznamenal.

Ovšem nejenom řidiči by si nyní měli dávat kvůli zhoršenému počasí větší pozor. "Většinou od poloviny října nebo začátkem listopadu dochází k rapidnímu nárůstu počtu srážek aut s chodci," varoval šéf dopravní policie. Den se totiž zkracuje a velká část chodců si ještě nezvykla používat reflexní prvky, například ohebné pásky s odrazkami za pár korun, které by jim mohly v šeru nebo tmě zachránit život. "Chodci mnohdy nejsou vůbec vidět, a to nejen na silnici mimo obec, ale i v obci, pokud není ulice osvětlená, nebo když je chodec ve stínu," zdůraznil.

Také cyklisté si často neuvědomují, jak lehce je může řidič v šeru, mlze nebo dešti přehlédnout, když nemají na svém kole světla nebo alespoň odrazky. Policisté proto nyní připravují řadu regionálních dopravně bezpečnostních akcí, kde budou právě toto kontrolovat.

Jak dokládá tato fotografie pořízená policisty, chodec bez reflexních prvků je ve tmě na silnici téměř neviditelný. V tomto případě je chodec vzdálen šedesát metrů od vozu a použita byla potkávací světla.

Chodec ve tmě bez reflexních prvků.

Zde už má chodec na sobě odrazky, které i na větší vzdálenost řidiče upozorní, že si musí dát pozor.

Chodec s odrazkami.

Autor: Michal VernerFoto: Jan Schejbal, Ředitelství služby dopravní policie

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ