Překročená rychlost byť "jen" o osm kilometrů v hodině a hned pokuta za šest set korun? V Chotěboři jsou neústupní. V obci jsou nainstalované radary soukromé firmy, které pravidelně chodí skoro polovina peněz z pokut za překročení rychlosti. Nedávno na přísné měření doplatil také řidič René Liška z Kuřimi. Pokutu sice zaplatil, ale postupy města jsou podle něj šikanou. Informaci uvedl web iDnes.cz.
Radary naměřili řidiči Renému Liškovi v chotěbořské místní části Bílek 58 kilometrů v hodině. Údajně tamtudy projel 15. srpna a během několika dní obdržel výzvu, aby zaplatil pokutu 600 korun za překročení rychlosti.
"Jsem si samozřejmě plně vědom toho, že jsem dovolenou rychlost mírně překročil," uvedl Liška v dopise. Dodal ale, že podle jeho přesvědčení se tak stalo za nerizikových podmínek. V oblasti byl minimální provoz, přehledný úsek a nikde žádné děti či volně pobíhající psi.
"Dovolím si to tvrdit jako zkušený řidič, protože jsem v posledních zhruba 500 tisících kilometrech nedostal žádnou pokutu a nezavinil žádnou nehodu," vysvětlil. Reakci na výzvu zaslal starostovi Chotěboře Tomáši Škarydovi, místostarostovi Zdeňkovi Janovskému a tajemníkovi Milanu Linhartovi.
Liška se rovněž domnívá, že kdyby ho zastavila hlídka státní policie, je si téměř jistý, že by vzniklá situace byla vyřešena domluvou. "A kdyby blokovou pokutou, tak by mě to vůbec nevadilo," píše dále Liška.
Systém je však nemilosrdný. Jakmile radary zaznamenají překročení průměrné rychlosti, automaticky přestupek pošlou na úřad a ten hříšníka vyrozumí a zašle mu výzvu k uhrazení pokuty. Prostor k obhájení tak neexistuje. Starosta Škaryda vysvětlil, že je daný sazebník, který se pohybuje v rozmezí od šesti set do dvou tisíc korun. Z každé vybrané sumy putuje 45 procent do soukromé firmy, která systém vlastní a městu ho pronajímá.
Šikana řidičů?
Tento předpoklad se však nelíbil řidiči Liškovi, který se k němu také vyjádřil. "V momentě, když jsem zjistil, že město Chotěboř má společný podnik se soukromým subjektem a takto kasíruje desítky řidičů denně, tak mě to opravdu nadzvedlo ze židle," uvedl rozlobeně Liška.
Podle něj se tak jedná o šikanu řidičů, které chtějí za každou cenu pokutovat, neboť z toho mají zisk. "V dalších letech nehodlám váš krásný region navštěvovat a rozhodně zde nechci utratit ani korunu. Soukromě ani podnikatelsky," vzkázal v dopise radnici.
Starosta obce se však k rozezlenému dopisu od Reného Lišky vyjádřil, a odepsal mu v tom smyslu, že se skutečně o žádnou šikanu nejedná. Naopak jsou to neukáznění řidiči, kteří šikanují ostatní účastníky silničního provozu, když nedodržují stanovená pravidla.
"Se systémem máme samé dobré zkušenosti, obyvatelé si ho dokonce velmi pochvalují, neboť podle nich skutečně pomohl dopravu zklidnit a ukáznit," uvedl Tomáš Škaryd. Dodal, že do budoucna rozhodně nemají v plánu radary rušit. "Že ho máme v pronájmu od soukromé firmy, je běžný postup. Měřené úseky jsou viditelně označeny a celý náš systém a postup byl schválen policií," uzavřel.