Okamžitý odjezd na technickou kontrolu budou moci zanedlouho nařizovat policejní hlídky. Tuto novou pravomoc dává policii novela zákona o silničním provozu, která začne platit 1. srpna. Ovšem možnost poslat řidiče hned ze silnice na nejbližší stanici technické kontroly nebudou mít policisté hned od srpna. Nejdříve totiž musí ministerstvo dopravy vydat vyhlášku upřesňující podmínky těchto mimořádných kontrol.
Když se policistům při silniční kontrole nebude pozdávat stav některého vozu, budou moci jeho řidiče podle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích poslat na stanici technické kontroly vzdálenou až čtyři kilometry od místa, kde motoristu zastavili. Pokud se jejich podezření potvrdí a při prohlídce auta odhalí pracovníci STK jakoukoli vážnou či dokonce nebezpečnou závadu, zaplatí technickou kontrolu řidič. V opačném případě uhradí náklady stát.
"Zatím mohly hlídky většinou kontrolovat technický stav vozidla jen samy, pohledem," zdůraznila mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová. "Určitě se na silnicích pohybuje řada vozidel, která nesplňují technické podmínky pro provoz. Novela umožňující okamžité odeslání na STK nám proto hodně pomůže," dodala.
Závažnou závadou, kvůli které pak řidič bude muset technickou kontrolu sám zaplatit, bude například nadměrná produkce zplodin. "Za vážné či nebezpečné závady se považují zejména vady brzd a dílů řízení či nadměrné zatěžování životního prostředí," naznačil Marek Illiaš z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
Novela silničního zákona, která mimořádné technické kontroly umožňuje, začne platit prvního srpna. To však neznamená, že policisté budou moci hned od tohoto dne posílat řidiče na STK. Je totiž nutné nejprve stanovit podrobnější pravidla, třeba pro případné náhrady ušlého zisku v důsledku zdržení způsobeného kontrolou, a ta přinese až vyhláška ministerstva dopravy, která se ještě připravuje. "Termín předložení novelizace, upřesňující podmínky pro odesílání vozidel na mimořádné STK, zatím není znám," řekl Illiaš.
Situaci by policii mohlo zkomplikovat, pokud by svou novou pravomoc mohla uplatnit jen na místech, kde je v blízkém okolí stanice technické kontroly, tedy většinou ve městech. K dispozici však budou policejní hlídky mít i několik mobilních STK, tedy kamionů vybavených potřebnými přístroji.
"Máme třináct mobilních jednotek a další používají celníci. Policie tedy bude mít minimálně jednu mobilní STK pro každý kraj," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.
Novela zákona o silničním provozu ovšem přinese mnoho dalších zásadních změn dopravních předpisů. Například ubude bodovaných přestupků. Body se již nebudou udělovat ani za malý obsah alkoholu v krvi nebo mírné překročení rychlosti. Městským a obecním policiím zase odpadne nutnost upozorňovat na úseky, kde měří rychlost, dopravními značkami. A zimní pneumatiky budou od listopadu do března povinné na všech silnicích.