Jsou nezákonné, ale tolerované. Řeč je o pomníčcích na místech tragických dopravních nehod. Jejich umisťování do bezprostřední blízkosti silnice je proti předpisům, a přesto stále přibývají nové a nové. Úřady se nemohou shodnout, zda jsou pomníčky problémem, nebo naopak přínosem, a tak je nechávají být.
"Teoreticky by tyto objekty kolem silnic být nemusely. Problém zřizování pomníčků kolem našich silnic má ale dvě strany mince," zdůraznila Nina Ledvinová z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.
"Pomníčky snižují pozornost řidičů, když na ně na okamžik zaměří zrak, a může tak dojít k nehodě. Pracovníkům Správy a údržby silnic zase dělají problémy při sekání trávy a odhrnování sněhu. Na druhou stranu však symbolizují lidská neštěstí a z určité piety zde mají své opodstatnění," dodala.
Stejně rozpolcená je i policie. "Problematiku pomníčků lze vnímat z několika pohledů. Na jednu stranu může nevhodně umístěný pomníček představovat pevnou překážku, která může zhoršit následky dopravních nehod. Ale také upozorňuje na místo tragédie a může za určitých okolností působit i preventivně," uvedla mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová.
Pomníčky tedy mohou odvádět pozornost řidiče od silnice, u větších kamenných pomníků hrozí při nárazu do nich zranění a svíčky mohou způsobit požár. Pronásledovat lidi, kteří pomníčky k silnicím umisťují, však policie nechce.
"V každém případě ale považujeme za nutné možnost případného umístění pomníčku vždy předem projednat se správcem komunikace," upozornila Hodačová.
Pokud již tedy budou chtít blízcí obětí dopravních nehod k silnicím umístit nějaké připomínky tragické nehody, k níž v daném úseku došlo, měli by myslet i na ostatní. Vždy se raději obrátit na správce dané silnice a pomníčky umisťovat co nejdále od cesty, nejlépe za svodidla.