Praha má pomník zabitým cyklistům. Zaplatila ho sbírka a dary

Domácí
9. 9. 2013 12:40
Pomník má podobu pouliční lampy, po níž jede kolo.
Pomník má podobu pouliční lampy, po níž jede kolo.

Pomník na památku Jana Bouchala a dalších cyklistů, kteří tragicky zemřeli v pražských ulicích, je od pondělí na nábřeží Kapitána Jaroše v křížení s třídou Dukelských hrdinů. Právě na tomto místě Bouchala, propagátora městské cyklistiky, před sedmi lety srazil a smrtelně zranil řidič auta. Pomník s názvem Bike to Heaven od Krištofa Kintery má podobu pouliční lampy, po níž jede vzhůru bicykl.

Socha umístěná na frekventovaném místě je signálem k zamyšlení nad způsoby a bezpečností pohybu člověka krajinou. "Na vysoký sloup veřejného osvětlení, který stojí přesně vedle místa nehody, jsem umístil kolo, které po sloupu míří k nebi. Celý sloup včetně bicyklu a svítidel pokrývá plátkové stříbro, aby skulptura působila jako monumentální, lehce nadpozemsky nepatřičný šperk," popsal Kintera návrh pomníku. Kolo i svítidla jsou umístěny na otočném mechanismu - tak, aby je vítr čas od času roztočil.

Pomník Bike to Heaven od Krištofa Kintery (na snímku).Křížení nábřeží Kapitána Jaroše a třídy Dukelských hrdinů bylo podle iniciativy Auto*Mat jedním z nejnebezpečnějších míst v Praze, stalo se tam několik vážných nehod. Loni byla křižovatka rekonstruována, pro chodce a cyklisty je nyní bezpečnější.

"Od chvíle, kdy Honza Bouchal zemřel, se mnohé změnilo. Podařilo se prosadit rekonstrukci křižovatky, kde k tragické nehodě došlo. Počet cyklistů v ulicích každým rokem roste. A iniciativa, kterou Honza spoluzakládal, se stala výrazným hráčem na poli dopravy a kultivace veřejného prostoru," připomíná mluvčí Auto*Matu Tereza Vohryzková. "Lesknoucí vertikála sloupu s kolem pomůže rozsvítit tohle trochu temné místo a svým způsobem ho polidštit," dodává k instalaci.

Návrh na pomník porota vybírala už před sedmi lety. Přihlásilo se tehdy 16 autorů a největší podporu získal návrh Davida Černého. Jeho návrh představoval bronzový reliéf sražené postavy a kola, který měl být umístěn do vozovky přímo na místě nehody. Vytvořil by tak retardér. Bouchalovi kamarádi argumentovali tím, že bronzový retardér přesně sedí k jeho povaze. Příslušné městské úřady ale tuto variantu nepovolily.

Většinu materiálu na pomník získala iniciativa Auto*Mat darem, další prostředky pocházejí z veřejné sbírky, téměř 300 tisíc korun se podařilo vybrat během několika měsíců.

"Důležité je i to, že se v Praze neobjeví další klasický truchlivý pomník, ale jiskřivé gesto současného umění, na které jsme se společně složili. Taková realizace je dobrou inspirací pro další obyvatele a jejich snahy o oživení třeba jen nejbližšího sousedství," řekl Martin Mareček, režisér filmu Auto*Mat, který zachycuje Jana Bouchala i okolnosti jeho smrti.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ