Praha přestane kvůli Ústavnímu soudu odtahovat auta

Domácí
22. 2. 2011 18:45
Praha se obrací se stížností ohledně navracení odtažených aut k Ústavnímu soudu.
Praha se obrací se stížností ohledně navracení odtažených aut k Ústavnímu soudu.

Správa služeb hlavního města se obrátí na Ústavní soud kvůli rozsudku o vracení odtažených vozidel na původní místo. Znění stížnosti schválila rada hlavního města. Současně rozhodla, že se do rozsudku nebude manipulovat s vozidly, která by normálně byla odtažena ve veřejném zájmu.

Dočasně tak metropole nebude odtahovat auta například při blokovém čištění ulic nebo při státních návštěvách. Naopak se i nadále budou odtahovat automobily, které blokují místo havárie.

Kritizované rozhodnutí vydal nedávno Nejvyšší soud. Úřadům nařizuje vracet zpět auta odtažená kvůli veřejnému zájmu.

Za veřejný zájem lze podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) považovat například odtažení vozidel při blokovém čištění ulic, při rekonstrukcích silnic a chodníků, při havárii vodovodního či plynového potrubí, případně při státní návštěvě ústavního činitele. Ve všech těchto případech by město muselo podle rozhodnutí Nejvyššího soudu odtažená vozidla vracet.

Odtah špatně parkujících platí dál

Březina zdůraznil, že v žádném případě se "stopka pro odtahy" netýká špatně zaparkovaných vozů, které stojí například na chodníku, zákazu zastavení či v modré zóně bez kuponu. Naznačil také, že pokud nebude problém odtahů vyřešen do dubna, mohlo by být omezeno jarní blokové čištění ulic. "Nelze pochopitelně zajistit vrácení všech vozů na stejné místo. Může na něm například zaparkovat jiné auto, může se také stát, že bude nabourané, a pak by se muselo řešit, zda bylo nabourané už předtím, nebo se to stalo při odtahu, nebo až potom," vyjmenoval některé problémy Březina. Zmínil i to, že cena odtahu by v takovém případě byla dvojnásobná.

Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že úřady a organizace, které spravují městské ulice, musejí vracet zpět na místo auta, která nechají odtáhnout ve veřejnému zájmu. Měly by to udělat hned poté, co zmizí dopravní značení s dočasným zákazem stání. Rozhodnutí se netýká odtahů po dopravních přestupcích kvůli špatnému parkování.

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval případem ženy, které v roce 2005 odtáhli v Praze nepojízdný vrak osobního auta na střežené parkoviště v Jinonicích. Zůstalo tam téměř dva roky a správa služeb chtěla po ženě parkovné 132 250 korun.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ