Nejvyšší soud zařídil paradox. Řidiči, který nikdy neměl papíry, hrozí nově nižší trest než provinilci vybodovanému po odpykání ročního zákazu řízení.
Ani po odpykání ročního zákazu řízení nemusejí být vybodovaní řidiči zcela z obliga. Stačí, aby usedli za volant před zažádáním o vrácení řidičského průkazu, a mohou mít velké problémy. Dosud se na podobný přečin hledělo jako na přestupek, nedávný pokyn Nejvyššího soudu jej ale posunul o kolonku výše - na trestný čin. V praxi to znamená, že v extrémním případě mohou řidičům hrozit až tři roky vězení. V přestupkovém řízení mohli zchytat nanejvýš dvouletý zákaz řízení a padesátitisícovou pokutu.
Přečin je tedy nyní hodnocen přísněji než například řízení bez jakýchkoli dokladů a oprávnění. Motorista, kterého nyní policisté přistihnou, jak řídí auto, aniž někdy v životě vlastnil řidičský průkaz, vyvázne pouze s přestupkem. A tento zjevný nepoměr vadí i policii. "Je to podle nás nelogické. Řidič, který si odpykal roční zákaz řízení a nepožádal si o vrácení řidičáku, se dopouští trestného činu. A osoba, která v životě řidičský průkaz nevlastnila, se dopouští přestupku. To nedává smysl. My tu ale nejsme od toho, abychom měnili legislativu, a celou věc tak budeme muset akceptovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf české dopravní policie Leoš Tržil.
Soud: uplynulá lhůta nic neznamená
Klíčový rozsudek padl už v půli července a týkal se nejmenovaného pražského řidiče Peugeotu 206. Za volantem svého vozu byl přistižen policejní hlídkou hned několikrát, pokaždé však po uplynutí dříve uloženého ročního zákazu řízení. Řidič požadoval, aby se celá věc řešila jako přestupek, Nejvyšší soud byl však jiného názoru. "Jednoroční lhůta, po kterou vybodovaný řidič nemůže požádat o vrácení řidičského oprávnění, má nesporně určitý sankční a ochranný charakter. Uplynutí této lhůty ale samo o sobě nemůže znamenat, aby toto jednání bylo posouzeno pouze jako přestupek," píše se v rozsudku. Podle soudu totiž dotyčný zcela jasně nesplnil stanovené podmínky pro to, aby se mohl za volant vrátit - v první řadě nepožádal o navrácení řidičského oprávnění a nepodrobil se povinnému přezkoušení. Přečin tak soud kvalifikoval jako maření výkonu úředního rozhodnutí.
Novinka může zahltit soudy
Verdikt posléze posloužil jako vodítko pro všechny dopravní úřady v zemi, kterým byl dán před několika týdny pokyn, aby obdobné případy hodnotily jako trestné činy a přenechaly je soudům. "Teď to tady velmi intenzivně řešíme. Všechny nové případy už nebudeme vyřizovat jako přestupky my, ale soudy," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel odboru dopravně-správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Zatímco jeho úřadu novinka ubere práci, pro už tak zahlcené soudy může znamenat další razantní zvýšení agendy.